لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۷
در پى آشکار شدن نشانه‌هاى خروج اقتصاد آمريکا از بحران قيمت نفت در روز جمعه در بازارهاى آسيايى به مرز ۸۰ دلار براى هر بشکه رسيد.

به گزارش آسوشيتدپرس قيمت هر بشکه نفت وست‌تکزاس‌اينترمديت آمريکا براى تحويل در ماه دسامبر بعد از ظهر روز جمعه به وقت سنگاپور با ۳۱ سنت کاهش به ۷۹ دلار و ۵۶ سنت رسيد.

بر اساس اين گزارش قيمت نفت در روز پنج‌شنبه با حدود دو و نيم دلار افزايش به ۷۹ دلار و ۸۷ سنت براى هر بشکه رسيده بود.

مؤسسه مالى بارکلى‌کاپيتال پيش‌بينى کرده است، قيمت جهانى نفت در آينده نزديک افزايش بيشترى را نيز شاهد خواهد بود.

روند رو به افزايش قيمت جهانى نفت از خروج تدريجى اقتصاد آمريکا به عنوان بزرگترين اقتصاد جهان و بزرگترين مصرف کننده نفت در دنيا از وضعيت رکود حکايت دارد.

تحليل‌گران اقتصادى رشد حدود سه و نيم درصدى اقتصاد آمريکا در سه ماه سوم سال جارى ميلادى را از نشانه‌هاى ديگر خروج اقتصاد اين کشور از بحران ارزيابى مى‌کنند.

همچنين ارزش شاخص سهام داوجونز در روز پنج‌شنبه دو مميز يک دهم درصد افزايش يافت و ارزش شاخص سهام در بازارهاى عمده آسيايى نيز در معاملات صبح روز جمعه با افزايش همراه بوده است.

از سوى ديگر گزارش‌ها حاکى از آن است که قيمت نفت برنت درياى شمال براى تحويل در ماه دسامبر در معاملات لندن با ۴۹ سنت کاهش به ۷۷ دلار و ۵۵ سنت براى هر بشکه رسيده است.

در اين ميان قيمت هر بشکه سبد نفتى اوپک نيز در روز پنج‌شنبه با با ۴۱ سنت افزايش به ۷۵ دلار و ۹۴ سنت رسيده است.

سبد نفتى اوپک شامل دو نوع نفت توليد شده توسط دوازده کشور عضو اين سازمان است. قيمت نفت سنگين ايران معمولاٌ اندکى کمتر از ميانگين قيمت نفت اوپک است.

هر بشکه نفت معادل ۱۵۹ ليتر است.
XS
SM
MD
LG