لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۴۶

چندین کشته و زخمی در انفجار بمب در ترکیه


یک سرباز ارتش ترکیه در جنوب شرق این کشور.
روز دوشنبه در جريان انفجار يک بمب کنار جاده‌ای در جنوب شرقی ترکيه چهار نفر کشته و ۹ نفر ديگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رويترز فرماندار استان «سرناک» ترکيه روز دوشنبه اعلام کرد، اين حادثه زمانی روی داد که يک خودروی حامل کارگران راهسازی با يک مين برخورد کرد. اين مقام محلی گروه جدايی طلب کارگران کردستان موسوم به پ‌ک‌ک را مسئول اين بمب گذاری دانست.

استان سرناک در منطقه جنوب شرقی ترکيه قرار دارد و با عراق هم‌مرز است.

حزب کارگران کردستان که از سوی کشورهای اروپايی و ايالات متحده نيز به عنوان يک گروه تروريستی شناخته می‌شود، در گذشته نيز به اقدام‌ها و بمب‌گذاری‌های مشابهی دست زده بود.

اين گروه جدايی طلب از سال ۱۹۸۴ تاکنون برای استقلال مناطق کرد نشين ترکيه به مبارزه مسلحانه با ارتش اين کشور روی آورده است. در طول حدود بيست و پنج سال مناقشه تاکنون حدود چهل هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

اکثريت ساکنان مناطق جنوب شرقی ترکيه را کردها تشکيل می‌دهند. برخی برآوردها حاکی از آن است که شمار جنگجويان گروه جدايی طلب پ‌ک‌ک به حدود چهار هزار نفر می‌رسد.

چندی پيش جدايی‌طلبان حزب کارگران کردستان آتش بس يک جانبه خود را در نبرد با ارتش ترکيه تا پانزده ماه جاری ميلادی تمديد کرده بودند تا به گفته آنها امکان «حل مشکل کردها از راه‌های دمکراتيک» فراهم شود.

در ماه‌های اخير مقام‌های دولت ترکيه عمليات نظامی عليه هواداران پ‌ک‌ک را افزايش داده‌اند. به گزارش برخی از منابع غربی منازعه دولت با جدايی‌طلبان در مناطق عمدتاً کردنشين جنوب شرقی ترکيه تاکنون تأثيری منفی بر توسعه اقتصادی کشور گذاشته و از جمله موانع عمده بر سر راه پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا به شمار می رود.
XS
SM
MD
LG