لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۷

«پ کا کا» در لیست قاچاقچیان موادمخدر آمریکا


ترکيه پیش از این اعلام کرده بود که شورشيان پ کا کا برای تامين منابع مالی خود، به قاچاق مواد مخدر دست می زنند. (عکس از epa)


دولت آمريکا حزب کارگران کردستان، «پ کا کا» را همراه با چند کارتل و قاچاقچی مواد مخدر در فهرست تحريم های اقتصادی خود قرار داده است.


جرج بوش، رييس جمهوری امريکا، روز جمعه ۱۰ خرداد ماه، فهرست جديد گروه ها و افرادی را که در سراسر جهان در زمينه قاچاق مواد مخدر کار می کنند و تحت تحريم آمريکا قرار گرفته اند، منتشر کرد.


نام پ کا کا که بيش از يک دهه است به عنوان يک گروه تروريستی مورد تحريم آمريکا شناخته می شود هم در اين فهرست آمده است.


نام اين گروه علاوه بر آمريکا در فهرست گروه های تروريستی ترکيه و اتحاديه اروپا هم قرار دارد.


«فهرست سياه» دولت آمریکا، نام گروه ها يا افرادی که در زمينه تجارت مواد مخدر کار می کنند بر اساس يک قانون مصوب سال ۱۹۹۹ تهيه شده است و دولت آمريکا را قادر می کند اين سازمان ها را مورد تحريم های اقتصادی قرار دهد.


اين فهرست اکنون شامل نام ۷۵ گروه يا فرد در سراسر جهان است.


«فهرست سياه» دولت آمریکا، نام گروه ها يا افرادی که در زمينه تجارت مواد مخدر کار می کنند بر اساس يک قانون مصوب سال ۱۹۹۹ تهيه شده است و دولت آمريکا را قادر می کند اين سازمان ها را مورد تحريم های اقتصادی قرار دهد.

گوردن جاندرو، سخنگوی شورای امنيت ملی آمريکا در اين باره گفته است: «ما اين اختيار را داريم که پيش از آنکه پ کا کا را به دليل فعاليت های تروريستی تحريم کنيم، اين گروه را به دليل فعاليت در زمينه مواد مخدر، مورد تحريم قرار دهيم.»


حزب کارگران کردستان، از سال ۱۹۸۴ برای خودمختاری در منطقه کردستان، دست به مبارزه مسلحانه زده است.


اين گروه عمده فعاليت های مظامی خود را در جنوب شرقی ترکيه و با دولت اين کشور انجام داده است.


دولت ترکيه می گويد، در جريان اين درگيری ها تاکنون بيش از۳۷ هزار نفر کشته شده اند.


طی ماه های گذشته، دولت ترکيه با کمک اطلاعاتی آمريکا، عمليات های در شمال عراق عليه اين گروه انجام داده و برای هدف قرار دادن مواضع اين گروه از مرز عراق هم گذشت.


ترکيه پیش از این اعلام کرده بود که شورشيان پ کا کا برای تامين منابع مالی خود، به قاچاق مواد مخدر دست می زنند.


«گروه اندارنگتا» ايتاليا، به عنوان تاجر مواد مخدر یکی دیگر از گروه هایی است که مورد تحريم آمريکا قرار گرفته است.


دولت آمريکا همچنين يک رهبر مکزيکی قاچاقچيان مواد مخدر، کامهور ياکوت، يک شهروند ترکيه و مظنون به دست داشتن در تجارت هروئين، يک کلمبيايی و يک افغان را هم تحريم کرده است.

دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد در اين باره گفته است که اين افراد و گروه ها ديگر به سيستم مالی آمريکا دسترسی ندارد و هيچ يک از شهروندان يا شرکت های آمريکايی حق داد و ستد با آنان را ندارد. او از کشور هايی که در تحريم اين افراد يا گروه ها با آمريکا همکاری می کنند قدردانی کرد.


XS
SM
MD
LG