لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۲۵

نصب نخستین دستگاه های خودکار فروش سرنگ و کاندوم در ايران


دستگاههای خودکار فروش کاندوم برای جلوگیری از ایدز در جهان گسترش بسیار چشمگیری داشته اند. (عکس از AFP، دستگاه فروش کاندوم در دهلی نو)

ستاد مبارزه با مواد مخدر ايران اعلام کرد که اولين دستگاه های خودکار فروش سرنگ، کاندوم و لوازم پانسمان را در پنج مرکز نگهداری از معتادان نصب کرده است.


به گزارش خبرگزاری ايسنا، محمدرضا جهانی جانشين ستاد کل مبارزه با مواد مخدر که در ايران متولی کمک به درمان معتادان است، گفته است که هزينه خريد اين اقلام از دستگاه های خودکار يک سکه ۵۰ تومانی است.


آقای جهانی، در باره علت نصب اين دستگاه ها که تا کنون در ايران وجود نداشته گفته است: «هدف از اجرای اين طرح اين است که اگر برای مثال، معتادی در شب نياز به سرنگ پيدا کرد، به دنبال استفاده از سرنگ آلوده و مشترک نباشد.»


در گزارش های رسمی وزارت بهداشت در مان و آموزش پزشکی ايران، استفاده مکرر از یک سرنگ برای تزريق توسط افراد متفاوت، عمده ترين دليل شيوع بيماری ايدز عنوان شده است.


همچنین در این گزارش ها معتادان تزریقی آلوده، به دلیل ارتباط جنسی با زنان روسپی، عامل اصلی گسترش ویروس ایدز در جامعه معرفی شده اند.


پيش از اين، دولت ايران برای کاهش آمار تزريق مشترک، طرح هايی برای توزيع سرنگ رايگان ميان معتادان اجرا کرده بود، اما آذر ماه گذشته، بهرام يگانه، رييس انجمن مبارزه با آسيب های رفتاری به خبر گزاری ايسنا گفته بود که طرح توزيع سرنگ رايگان به طور جدی انجام نشده است.پيش از اين، دولت ايران برای کاهش آمار تزريق مشترک، طرح هايی برای توزيع سرنگ رايگان ميان معتادان اجرا کرده بود، اما آذر ماه گذشته، بهرام يگانه، رييس انجمن مبارزه با آسيب های رفتاری به خبر گزاری ايسنا گفته بود که طرح توزيع سرنگ رايگان به طور جدی انجام نشده است.

اما فروش کاندوم به معتادان برای جلوگیری از گسترش بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی، تا به حال در ایران سابقه نداشته است.


مينو محرز، رييس مرکز تحقيقات ايدز ايران، روز ۲۲ اسفند ماه در يک نشست خبری در تهران اعلام کرد که بر اساس تازه ترين تحقيقات اين انجمن، يک چهارم معتادانی که در يک پروژه تحقيقاتی مورد آزمايش قرار گرفته اند مبتلا به ايدز بوده اند.


۱۸ درصد معتادان ایران تزریقی هستند


تازه ترين آمار در باره تعداد معتادان در ايران که اول اسفند ماه سال ۸۶ منتشر شد نشان می دهد که يک ميليون و ۲۰۰ هزار ايرانی معتاد به انواع مواد مخدر هستند که ۱۸ درصد اين معتادان مواد مورد مصرف خود را تزريق می کنند.


همچنين در اين پژوهش آمده است که هفت درصد کل معتادان، تزريق مشترک انجام مي دهند و ‪ ۲۵‬درصد آنها تزريق مشترک را تجربه کرده اند.


اين آمار حاصل پژوهشی با عنوان «ارزيابی سريع وضعيت اعتياد کشور در سال ۸۶» ‪ است که زير نظر سازمان بهزيستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر ايران انجام شده است.


بر اساس اين پژوهش، «کراک ايرانی» و هروئين ‪ ۴۴/۵‬درصد و «نورچيزک» و«تمجيزک» در مجموع ‪ ۸‬ درصد از کل مواد مخدر مصرفی در ايران را تشکيل می دهد. «نورچيزک» و«تمجيزک» داروهایی بوده اند که در ابتدا برای ترک اعتیاد تجویز می شدند، اما اکنون خود به ماده مخدر مورد نیاز گروهی از معتادان بدل شده اند.


در اين پژوهش تاکيد شده است که «گرچه شيوع مصرف مواد مخدر در بعضی موارد کاهش يافته، اما شدت اعتياد افزايش يافته که خود يک اخطار است.»


منظور از شدت اعتياد، حجم مواد مخدر مصرفی برای هر معتاد و «ميزان اعتياد آوری» مواد مخدر است.


ستاد مبارزه با مواد مخدر، کراک ايرانی را که از هروئين چهاربرابر خالص شده به دست می آيد و «نورچيزک» و«تمجيزک» را که به صورت ويال های قابل تزريق فروخته می شود، به عنوان «مواد به شدت اعتياد آور» معرفی کرده است.


برخی آمارها در باره معتادان ايران که اين پژوهش منتشر شده است نشان می دهد:


  • به طور ميانگين، در سال ۸۶ روزانه ۹ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر در ايران فوت کرده اند.
  • درآمد معتادان به طور ميانگين ماهيانه ‪ ۳۶۰‬هزار تومان است.
  • ۳۰‬ درصد معتادان بی کار هستند که ‪ ۳۰‬ درصد اين بی کاران به دليل اعتياد شغل خود را از دست داده اند.
  • هرمعتاد ماهانه از يک ‬هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان صرف خريد مواد مخدر می کند.
  • هزينه ماهيانه خريد مواد مخدر برای هر معتاد به طور ميانگين يکصد و ۸۲ هزار تومان است.
XS
SM
MD
LG