لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۲۶

شمارش آرا: ناظران اصلاح طلبان اخراج شدند


وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده است که نتايج انتخابات در همه حوزه های کشور به جر تهران را تا ۲۴ ساعت آينده اعلام می کند. (عکس از فارس)

به رغم اینکه هنوز نتیجه نهایی آرا روشن نیست، گروههای سیاسی و رسانه های نزدیک به آنها، خبرهایی ضد و نفیض از نتایج انتخابات روز جمعه منتشر کرده اند.


ستاد ائتلاف اصلاح طلبان اعلام کرده است که نامزدهای اصلاح طلب موفق شده اند تا کنون ۴۶ کرسی مجلس هشتم را به دست آورند و همزمان از اخراج ناظران خود از حوزه های شمارش آرا خبر داده اند.


وزرات کشور ايران، کمتر از ۱۲ ساعت بعد از پايان رای گيری نتايج شمارش آرا در ۴۰ حوزه انتخابيه را اعلام کرد. رای گيری انتخابات مجلس هشتم، تا ساعت ۲۳ جمعه ۲۴ اسفند ماه ادامه داشت.


به نظر شما آیا انتخابات روز جمعه، سالم، منصفانه و عادلانه برگزار شد؟


در همين حال، وب سايت بهارستان هشتم، سايت رسمی ائتلاف اصلاح طلبان، اعلام کرده است که در انتخابات مجلس هشتم، کانديداهای اصلاح طلب تنها بر سر ۱۰۲ کرسی امکان رقابت با اصول گرايان را داشته اند که از اين تعداد تاکنون ۴۴ کرسی را به دست آورده اند.


در مقابل اصولگرايان هم اعلام کرده اند که در ۳۰‬ حوزه انتخابيه که نتايج قطعی آن توسط وزارت کشور اعلام شده است پيروز شده اند.


شب گذشته، عبد الواحد موسوی لاری، وزير کشور سابق و رييس ستاد اصلاح طلبان اعلام کرده بود که شواری نگهبان تنها برای يک چهارم ناظران اصلاح طلبان کارت ويژه بازرسی از محل رای گیری صادر کرده است.

ستاد ائتلاف اصلاح طلبان همچنين اعلام کرده است که ناظران شورای نگهبان در شعب رای گيری با آغاز شمارش آرا در تهران ناظران معرفی شده از سوی اصلاح طلبان را وادار به خروج از شعبه ها کردند.


بر اساس این گزارش در برخی حوزه ها هم که اجازه حضور ناظران اصلاح طلبان داده شده است، اجازه ماندن در محل و نظارت بر نحوه شمارش آراء داده نشده است.


شب گذشته، عبد الواحد موسوی لاری، وزير کشور سابق و رييس ستاد اصلاح طلبان اعلام کرده بود که شواری نگهبان تنها برای يک چهارم ناظران اصلاح طلبان کارت ويژه بازرسی از محل رای گیری صادر کرده است.


هنوز هيچ آماری از نتيجه انتخابات در تهران اعلام نشده است و تنها نتايج انتخابات شهرستان ها به طور متوالی اعلام می شود.


وزارت کشور اعلام کرده است که نتايج انتخابات در همه حوزه های کشور به جز تهران را تا ۲۴ ساعت آينده اعلام می کند.


مهلت رسمی رای گيری ساعت ۶ عصر روز جمعه به پايان می رسيد، اما وزارت کشور به دليل آنچه حضور گسترده مردم در انتخابات می خواند، مهلت رای گيری را چند بار تمديد کرد.


جمعه شب با انتشار اطلاعيه شماره ۳۰ وزارت کشور سرانجام اعلام شد که مهلت رای گيری در ساعت ۱۱ شب جمعه به پايان می رسد و شمارش آرای صندوق ها از همان ساعت آغاز می شود.


همچنين وزارت کشور، مدارس استان تهران را تا پايان شمارش آرا تعطيل کرده است. دولت تعطيلی يا باز بودن مدارس ديگر شهرستان ها را به عهده استانداری ها گذاشته است.


اعتراض اصلاح طلبان


بعد از اتمام رای گیری شیوه وزارت کشور برای اعلام نتایج نیز با اعتراض اصلاح طلبان رو به رو شد.


مصطفی پور محمدی پيش از پايان مهلت انتخابات به خبر گزاری ها گفته بود: « نتايج آرا نه تنها در تهران بلکه در هيچ از نقاط کشور به تدريج اعلام نمی شود.»


پيش از اين، طبق روال سال های قبل، وزارت کشور نتيجه شمارش آرای هر يک از حوزه ها را به تدريج اعلام می کرد.


اعلام اين خبر باعث اعتراض ستاد اصلاح طلبان شد، عبدالله ناصری، سخنگوی ستاد اصلاح طلبان اين تصميم وزارت کشور را خلاف رويه گذشته اعلام کرد و گفت: «خودداری وزارت کشور از اعلام تدريجی نتايج شمارش آرا در تهران شائبه انگيز است.»


در حال حاضر شمارش ارا ادامه دارد و خبرگزاری ها به طور به طور متوالی خبرهايی از نتيجه شمارش آرا در شهرستان ها منتشر می کنند اما هنوز مشخص نيست که چه تعداد کانديدای اصلاح طلب يا اصولگرا از حوزه های انتخابيه شهرستان ها وارد مجلس شده اند.

او افزود: «با توجه به گزارشات متعددی که در تخلف انتخاباتی به نفع حاميان دولت دريافت می شود، اين تصميم وزارت کشور به نگرانی های موجود برای صيانت از آرا دامن می زند.»


در حال حاضر شمارش ارا ادامه دارد و خبرگزاری ها به طور به طور متوالی خبرهايی از نتيجه شمارش آرا در شهرستان ها منتشر می کنند اما هنوز مشخص نيست که چه تعداد کانديدای اصلاح طلب يا اصولگرا از حوزه های انتخابيه شهرستان ها وارد مجلس شده اند.


بر اساس اعلام وزارت کشور، شمارش آرای صندوق های شهرستان ها بايد تا نيمه شب شنبه، ۲۵ اسفند ماه به پايان برسد.


هنوز آمار رسمی از تعداد شرکت کنندگان در انتخابات اعلام نشده است، اما يک مقام آگاه به خبرگزاری فارس گفته است که تا پايان ساعت ۱۶ روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، ۱۶ ميليون نفر پای صندوق های رای گيری رفته اند.


انتقاد آمریکا از انتخابات ایران


آمريکا می گويد ايران بار ديگر در برگزاری انتخابات با استاندارد های بين الملی به روش دموکراتيک شکست خورده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، شان مک کورماک، گفت: «ايران دوباره از زمينه های ايدئولوژيک برای احراز و رد صلاحيت کانديداهای مجلس استفاده کرده است، محدوديت های سخت گيرانه ای برای روزنامه نگاران به اجرا گذارد و رسانه ها موفق به پوشش انتخابات نشده اند. همچنين توانايی کانديدها برای کمپينگ کردن و دسترسی ناظران مستقل به آمارها و نظر سنجی ها را محدود کرده است.»


او با تاکيد بر اينکه مردم ايران بايد در انتخاب دولت خود در يک انتخابت آزاد و منصفانه آزاد باشند، گفت: «ما از رهبران ايران می خواهيم در انتخابات آتی از جمله انتخابات ۲۰۰۹ رياست جمهوری ايران دخالت نکنند.»


دولت آمريکا همچنين از پارلمان جديد ايران خواست به وظايف ايران در برابر جامعه جهانی توجه کند، برای دموکراسی در ايران تلاش کند و پاسخگوی آرزوهای مردم ايران باشد.


XS
SM
MD
LG