لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۷

صادرات میعانات گازی ایران طی ماه جاری میلادی، نسبت به ماه گذشته ۱۷ درصد افت خواهد داشت و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، به کمترین میزان در پنج ماه گذشته خواهد رسید.

میعانات گازی نوعی نفت فوق سبک است که قیمت آن بالاتر از دیگر انواع نفت است و حدود یک پنجم کل صادرات نفتی ایران را تشکیل می‌دهد.

این نوع نفت خام از میادین گازی تولید می‌شود و به همین خاطر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مانند خود اوپک، میعانات گازی را در ردیف تولید نفت خام کشورها لحاظ نمی‌کنند.

ایران روزانه نزدیک به ۵۶۰ هزار بشکه میعانات گازی از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌کند و انتظار می‌رود با تکمیل ۲۴ فاز این میدان، تولید میعانات گازی ایران به روزانه یک میلیون بشکه برسد.

خبرگزاری رویترز یکشنبه ۲۵ دی ماه با استناد به یک منبع آگاه برنامه‌ریزی بارگیری کشتی‌ها گزارش داد که ایران برای ماه ژانویه روزانه حدود ۳۸۵ هزار بشکه صادرات میعانات گازی خواهد داشت که کمترین میزان طی پنج ماه گذشته است.

علت عمده این موضوع کاهش چشمگیر خرید نفت خام فوق سبک ایران توسط کره جنوبی است.

ایران در اکتبر سال گذشته روزانه ۵۶۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی داشت که بالاترین رقم بود و نسبت به ابتدای سال که تحریم‌ها علیه ایران لغو شد، بیش از دو برابر افزایش داشت. اما این رقم در ماه‌های بعد کاهش یافت و در آخرین ماه سال گذشته به رقم ۴۶۲ هزار بشکه رسید.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که کره جنوبی در ماه جاری واردات میعانات گازی از ایران را تا نصف کاهش داده و به رقم ۱۱۱ هزار بشکه در روز رسانده و به جای آن واردات نفت خام فوق سبک از قطر، شریک ایران در پارس جنوبی، را افزایش داده است.

هر دو کشور بزرگترین صادرکننده‌های میعانات گازی در جهان هستند.

رویترز همچنین می‌نویسد که ایران در ماه‌های پایانی سال گذشته نزدیک به نیمی از ذخیره نفت روی آب خود را فروخته است و هم اکنون حدود ۱۳ میلیون بشکه نفت بدون مشتری ذخیره شده در تانکرهای لنگر انداخته در خلیج فارس دارد.

این گزارش می‌افزاید که صادرات نفت و میعانات نفتی ایران در ماه گذشته به ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی پنج ماه آخر ۲۰۱۶ است. رویترز می‌نویسد که آمارهای ماه ژانویه هنوز مشخص نیست.

ایران در ماه دسامبر ۲۰۱۶ حدود ۱ میلیون و ۴۳۰ هزار بشکه صادرات نفت به کشورهای آسیایی داشت که نسبت به ماه نوامبر کاهشی ۱۸ درصدی نشان می‌دهد، اما صادرات به اروپا با افزایش ۱۴ درصدی به ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

طی ماه گذشته ایران روزانه به طور متوسط ۴۳۴ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده که ۲۶ درصد نسبت به ماه قبل آن کاهش نشان می‌دهد.

صادرات به هند با افزایشی ۴ درصدی به ۵۴۳ هزار بشکه، صادرات به ژاپن با کاهشی ۱ درصدی به ۲۰۲ هزار بشکه و صادرات به کره جنوبی با کاهشی ۳۰ درصدی به ۲۶۱ هزار بشکه رسید.

رویترز در گزارش دیگری می‌نویسد که کل صادرات نفت ایران به هند در سال گذشته میلادی رکورد تازه‌ای به جا گذاشت و به ۴۷۳ هزار بشکه در روز رسید. این رقم در سال ۲۰۱۵ کمی بیش از ۲۰۸ هزار بشکه بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG