لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۰

انتقاد کوشنر از خانه‌سازی یهودیان در بیت‌المقدس شرقی


برنار کوشنر در حال امضای قرارداد حمایت مالی از احداث یک بیمارستان در غزه
برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، که به اسرائیل سفر کرده است، از اسرائیل در زمینه گسترش خانه‌سازی در شرق بیت‌المقدس انتقاد کرد اما تأکید کرد که از سرگیری مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین یک ضرورت است.

به گزارش هاآرتص، آقای کوشنر چهارشنبه در دیدارهای خود با مقامات اسرائیل روزهای آینده را یک «آزمون» برای اسرائیل جهت جان دادن دوباره به کالبد نیمه جان صلح توصیف کرد، و گفت: «گذشت زمان به سود طرفین نزاع نیست».

اظهارات آقای کوشنر در حالی است که رئیس جمهوری فرانسه نیز که چهارشنبه گذشته در پاریس میزبان نخست‌وزیر اسرائیل بود، تأکید کرده بود فرانسه سیاست شهرک‌سازی اسرائیل را رد می‌کند.

آقای کوشنر نیز همان روز با اعلام اینکه «به نظر می‌رسد اسرائیل دیگر تمایلی به روند صلح ندارد»، توقف روند صلح را «شوک‌آور» خوانده بود.

علاوه بر این اظهار نظرها، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفت: «گسترش شهرک‌سازی‌ها، اسرائیل را امن‌تر نمی‌کند».

وزارت خارجه آمریکا و نیز دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه از اسرائیل به دلیل صدور مجوز ساخت ۹۰۰ واحد مسکونی جدید در محله بزرگ «گیلو» در بیت‌المقدس انتقاد کردند.

با این حال نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه این انتقادها در باره خانه‌سازی در «گیلو» را قاطعانه رد کرد.

علاوه بر نخست وزیر اسرائیل، خانم تسیپی لیونی رهبر اوپوزیسیون اسرائیل نیز علیرغم مخالفت‌ها شدید با نتانیاهو، چهارشنبه در دیدار با وزیر خارجه فرانسه به او گفت: «انتقاد خارجی‌ها از خانه‌سازی در محله گیلو خون هر اسرائیلی را به جوش می‌آورد زیرا سخن از شهرک‌های کرانه باختری یا نقاط مورد نزاع نیست».

دیدار با مقامات فلسطینی

سفر آقای کوشنر به منطقه ادامه تلاش فرانسه برای ایفای «نقش گسترده تر در خاورمیانه» محسوب می‌شود.

آقای کوشنر روز سه‌شنبه در اردن با محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی دیدار کرد و یک روز بعد در اسرائیل گفت: «ادامه حضور آقای عباس در مقام رهبری فلسطینی‌ها برای پیشبرد صلح الزامی است».

آقای عباس، قطع کامل ساخت و سازهای یهودیان را پیش شرط بازگشت به مذاکرات صلح قرار داده است.

آقای کوشنر در دیدار با محمود عباس به وی گفته بود که «صلح تنها با نسل شما به دست می‌آید و غیبت شما موجب تقویت افراطیون می‌شود».

آقای کوشنر در سفر به منطقه همچنین قرارداد حمایت مالی فرانسه از احداث یک بیمارستان جدید در باریکه غزه را امضا کرده است.

قرار بود سفر آقای کوشنر به اسرائیل ماه گذشته انجام شود اما به این دلیل که اسرائیل با خواسته او برای رفتن به غزه مخالفت کرد، این سفر به تعویق افتاد.
XS
SM
MD
LG