لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۴

استقبال دو مقام اسرائیلی از کشته شدن عضو ارشد حماس


محمود المبحوح از اعضای ارشد حماس، ۱۹ ژانویه در هتل محل اقامتش در دوبی به قتل رسید
با وجود سکوت کامل رئیس موساد و نخست‌وزیر اسرائیل در مورد ترور یکی از سران شاخه نظامی حماس در دوبی، برخی از سیاستمداران اسرائیلی بدون ارتباط دادن مستقیم ترور به اسرائیل، این عضو حماس را «شایسته مرگ» دانسته‌اند.

از جمله خانم تسیپی لیونی، رهبر اوپوزیسیون اسرائیل گفته است که کشته شدن این عضو ارشد حماس را باید بخشی از مبارزه با تروریسم، و کمک به ایجاد ثبات و صلح در منطقه دانست.

محمود عبدالرؤوف المبحوح، عضو ارشد شاخه نظامی حماس، نوزدهم ژانویه در هتلی در دوبی کشته شد. این ماجرا به شدت پر حاشیه شده و رسانه‌های اسرائیلی آن را «دوبی گیت» می‌نامند.

خانم لیونی سه‌شنبه در سخنرانی درهمایش سران و فعالان آژانس یهود در اورشلیم گفت «آمریکا و دیگر کشورهای جهان با تروریسم و تروریست‌ها مبارزه می‌کنند و نیروهای آمریکایی به افغانستان رفته و با تروریسم مبارزه می‌کنند، و کشته شدن المبحوح نیز بخشی ازمبارزه جهانی با تروریسم است».

خانم لیونی با تأکید بر اینکه «المبحوح یک سرباز دشمن بوده است»، از جامعه جهانی خواست که از مبارزه با تروریسم حمایت کند و از انتقاد از اسرائیل دست بردارد.

خانم لیونی در عین حال تصریح کرد که هیچ مدرکی که ترور المبحوح را به اسرائیل نسبت دهد، وجود ندارد و «افرادی با گذرنامه اروپایی درمظان اتهام هستند».

روزنامه ساندی تایمز در گذشته مدعی شده بود که خانم لیونی در سال‌های جوانی عمر خود، به مدت پنج سال با موساد همکاری کرده و از جمله به هنگام اقامت در پاریس، به برخی مأموریت‌های موساد کمک کرده بود.

خانم لیونی که سه سال وزیرخارجه اسرائیل و سپس نامزد احراز پست نخست‌وزیری بود، تنها سیاستمدار اسرائیلی نیست که از ترور مقام ارشد حماس حمایت کرده است.

ژنرال دان خالوتس، فرمانده اسبق نیروی هوایی و رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل، نیز شامگاه سه‌شنبه در یک سخنرانی در دانشگاه تل آویو گفت که «ترور المبحوح، به توان بازدارندگی (اسرائیل) کمک کرده است».

آقای خالوتس، که زاده ایرانی است، گفت «از این پس، هر کس مانند المبحوح قبل از هر اقدامی (علیه اسرائیل) باید چند باردر مورد عاقبت کارخود فکر کند، و حتی از اینکه بلیت هواپیما بخرد، هتل اجاره کند یا هر کار دیگری از این قبیل، هراسان باشد».

ژنرال خالوتس اضافه کرد که «سازمان‌های تروریستی و کشورهایی که از ترور حمایت می‌کنند، توان اطلاعاتی اسرائیل را درک می‌کنند».

این ژنرال دوره احتیاط که در زمان جنگ تابستان ۲۰۰۶ میان ارتش اسرائیل با حزب الله لبنان رئیس ستاد ارتش بود، در سخنان خود به کشته شدن عماد مغنیه نیز اشاره کرد و گفت که «کشته شدن او را هم به اسرائیل نسبت می‌دهند، و همین نسبت دادن هم امری بازدارنده است و بی‌خود نیست که حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، سه سال و نیم پس از جنگ ۳۳ روزه، هنوز در مخفیگاه زندگی می‌کند».

عماد مغنیه، افسر ارشد عملیاتی حزب‌الله بود که پس از دو دهه و نیم زندگی مخفی، دو سال پیش در انفجاری سهمگین در دمشق کشته شد و این روزها با سالروز کشته شدن وی مصادف است.

همزمان در نشست سه‌شنبه «کنست» (پارلمان اسرائیل) نیز نمایندگان عرب «کنست» از اینکه رئیس پارلمان حاضر نیست نشستی را به مسئله ترور المبحوح اختصاص دهد، به شدت انتقاد کردند و ترور وی را به موساد نسبت دادند.

در مقابل یک سیاستمدار حزب لیکود، آقای شامه درپاسخ به درخواست نمایندگان عرب گفت که «هر کسی که المبحوح را کشته، یک فریضه الهی را انجام داده و اگر لازم بود که من هم گذرنامه‌ام را به کسی بدهم که برود حساب المبحوح را برسد، حتماً این کار را می‌کردم».

در همین حال دوبی اعلام کرده است که چهار اروپایی دیگر را که ممکن است با ترور المبحوح در ارتباط باشند، شناسایی کرده، که دو نفر آنها نیز گذرنامه انگلیسی و دو تن دیگر گذرنامه ایرلندی داشته‌اند. پیشتر نیز تأیید شده بود که سایر مظنونین از گذرنامه‌های انگلیسی، ایرلندی، فرانسوی و آلمانی استفاده کرده‌اند.

در این میان، جنبش فلسطینی فتح نیز سه‌شنبه اعلام کرد که تشکیلات اطلاعاتی سوریه، یکی از دستیاران مهم المبحوح را بنام محمد نصار به اتهام افشای اطلاعاتی که به ترورالمبحوح کمک کرده، دستگیر کرده‌اند.

محمد نصار از رفت و آمدهای المبحوح و جزئیات سفر او به دوبی آگاهی داشته است. وی که مقیم دمشق بود، اندکی پیش از سفر المبحوح، به دوبی سفر کرده بود. المبحوح نیز ۱۹ ژانویه با هواپیما از دمشق به دوبی رفته بود.

دو فلسطینی دیگر نیز به اتهام افشای اطلاعاتی در مورد المبحوح هفته گذشته از سوی اردن به دوبی تحویل داده شدند. پلیس دوبی می‌گوید افرادی درون حماس علیه المبحوح جاسوسی کرده‌اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG