لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۵۴

توئیتر به روایت یاهو


هفته گذشته شرکت اینترنتی یاهو اعلام کرد که اطلاعات منتشر شده روی شبکه توئیتر را به بخش ثابتی از صفحات جستجوگر خود خواهد افزود و مشترکان یاهو در آینده‌ای نزدیک از این خدمات جدید بهره‌مند می‌شوند. همزمان یاهو طرح کلی ادغام توئیتر در مجموعه وب‌سایت‌های متعلق به این شرکت را بررسی می‌کند.

افزودن توئیتر به خدمات یاهو بخشی از طرح جدید این شرکت است که از سال ۲۰۰۸ با عنوان «استراتژی باز» مطرح شد. یاهو امیدوار است که با این طرح جدید استفاده از صفحه اصلی این شبکه و سرویس ایمیل آن به بخشی ثابت از فعالیت روزانه کاربران اینترنت بدل شود.

نحوه دسترسی

مشخص‌ترین نتیجه این طرح ادغام پیامک‌ها و مطالب توئیتر در جستجوهای کاربران شبکه یاهوست. این امکان از روز چهارشنبه ۲۴ فوریه، پنجم اسفند، به صورت یک مدخل جداگانه در فهرست جستجوهای کاربران یاهو پدیدار شد.

نحوه به‌کارگیری توئیتر توسط یاهو با روش گوگل و بینگ متفاوت است. یاهو در هر لحظه فقط دو نیتجه جستجو در توئیتر ارائه می‌کند ولی همزمان امکان استفاده از دو نتیجه جستجوی دیگر برای ویدئوهای یوتیوب که با مطالب توئیتر مرتبط هستند در اختیار کاربران قرار داده می‌شود.

البته نحوه پوشش و دسترسی یاهو به مطالب توئیتر هنوز همه جانبه نیست. به عنوان مثال در زمان تهیه این گزارش مطالب المپیک زمستانی در شبکه توئیتر هنوز روی صفحات یاهو قابل دسترسی نبودند.

در عین حال طرح جدید ادغام توئیتر در صفحات یاهو به نسبت امکانات قبلی به کاربران اجازه می‌دهد که با سرعت بیشتری به مطالب روز آمد شده در شبکه توئیتر دسترسی پیدا کنند.

در مقایسه با یاهو می‌بینیم که سایت جستجوگر گوگل مطالب توئیتر را که با موضوع جستجوی کاربران مرتبط‌اند با سرعت روز آمد و تجدید می‌کند. شبکه بینگ نیز با آنکه امکان تماس محدودتری با توئیتر را به کاربران می‌دهد ولی در عین حال یک صفحه ویژه جستجو در توئیتر را در اختیار مشترکان می‌گذارد.

امکان انتشار روی شبکه توئیتر

در طرح جدید یاهو کاربران می‌توانند از طریق صفحه اصلی، سرویس ایمیل و یا سایر صفحات یاهو با برخورداری از یک توئیتر کوچک و شخصی مطالب خود را به آن شبکه ارسال کنند. هنوز جزییات فنی این بخش مشخص نیست ولی ظاهرا توئیتر کوچک برای هر مشترک یاهو امکانی است که در هر لحظه از استفاده از صفحات این شبکه قابل به‌کارگیری است.

از این طریق کاربران یاهو می‌توانند پیام‌های توئیتر خود را ارسال کرده و مطالب خود در شبکه یاهو را نیز برای مرتبطان روی توئیتر بفرستند.

بخش دیگری از طرح ادغام توئیتر در یاهو این است که هر کاربر این شبکه از تجدید و روزآمد شدن اطلاعات در شبکه توئیتر بر اساس تقسیم‌بندی موضوعی با خبر خواهد شد.

اکنون که تمام سایت‌های جستجوگر بزرگ، توئیتر را در خدمات خود ادغام کرده‌اند باید دید که نظر کاربران چیست؟ آیا دسترسی به مطالب توئیتر را هنوز مفید می‌دانند و یا از نگاه آنها کار جستجوی موضوعی با افزوده شدن این اطلاعات اضافی پر دردسرتر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG