لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۵

هجوم کاربران کتابخانه آنلاین اروپا را از کارانداخت


ارتش اسرائیل از داخل خاک خود به سوی نوار غزه شلیک می کند. (عکس:Afp)

کتابخانه و موزه بزرگ آنلاین اتحادیه اروپا در نخستین روز آغاز به کار خود آنچنان با استقبال مردم مواجه شد که همان روز پنجشنبه از کار افتاد.
مراجعه‌کنندگان به پایگاه اینترنتی «یوروپینا» با پیامی مواجه می‌شوند که در آن از بازدیدکنندگان به دلیل تعطیلی موقت این سایت پوزش خواسته است.
در این پیام آمده است که این سایت در آغاز کار با استقبال گسترده‌ای مواجه شد به طوریکه در هر ساعت ده میلیون کلیک بر روی آن صورت گرفت.در این پیام به بازدیدکنندگان وعده داده شده که «در کوتاهترین» زمان این کتابخانه و موزه مجازی با کیفیت بهتر و پهنای باند بیشتر بازگشایی شود.این سایت دارای نزدیک به سه و نیم میلیون اثر شامل کتاب، نقشه، نقاشی و ویدئو است که از ۱۰۰۰ موسسه و برخی از موزه‌های مشهور ۲۷ کشور اتحادیه اروپا مانند لوور پاریس و رایکس‌موزئوم آمستردام گردآوری کرده است.یورپینا وعده داده است که در نیمه دسامبر کار خود را با ۲۳ زبان بار دیگر از سر خواهد گرفت.ویویان ردینگ، کمیسر جامعه اطلاعاتی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای که به مناسبت آغاز به کار این سایت منتشر کرد، سایت یوروپینا، را وسیله‌ای برای «عبور از مرزها و رسیدن به ایده‌های نوین فرهنگ» اروپایی توصیف می‌کند.


پروژه یوروپینا از سوی شرکت اینترنتی گوگل نیز با استقبال مواجه شده است. سانتیاگو دلا مورا، مسئول «گوگل بوک» در اروپا این پروژه را پیامی روشن به انتشاراتی‌ها، کتابخانه‌ها، وشرکت‌های تکنولوژیک دانست.


کمیسر جامعه اطلاعاتی اتحادیه اروپا، از کار افتادن این سایت را نشانگر استقبال گسترده اروپایی‌ها از این سایت بیان کرده است.
پروژه یوروپینا از سوی شرکت اینترنتی گوگل نیز با استقبال مواجه شده است. سانتیاگو دلا مورا، مسئول «گوگل بوک» در اروپا این پروژه را پیامی روشن به انتشاراتی‌ها، کتابخانه‌ها، وشرکت‌های تکنولوژیک دانست.به گفته این مقام مسئول شرکت گوگل پروژه یوروپیا نشان داد که با کار گروهی می‌توان «دسترسی دموکراتیک به دانش جمعی جهانی» را فراهم ساخت.


XS
SM
MD
LG