لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۳

یک رهبر برجسته حماس در حمله اسرائیل کشته شد


نزار ریان، از رهبران حماس که در حمله روز پنجشنبه اسرائیل کشته شد. (عکس: AFP)

نزار ریان، یکی از رهبران بلندپایه سیاسی حماس، همراه با خانواده ‌اش روز پنجشنبه در حمله هوایی اسرائیل به شهر جبالیا واقع در نوار غزه کشته شد.


حماس اعلام کرده است که ریان نزار همراه با چهار نفر دیگر از افراد خانواده‌ اش در پی اصابت سه موشک به خانه ‌اش کشته شده است. به گفته مسئولان بیمارستانی در نوار غزه، در این حمله هوایی علاوه بر ریان نزار در مجموع ۹ نفر دیگر نیز کشته شده ‌اند.


با کشته شدن نزار ریان این برای نخستین بار است که یک رهبر بلندپایه فلسطینی در اثر تهاجم اخیر اسرائیل به غزه کشته می ‌شود.


تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر در بمباران‌های جنگنده‌ها و هلی‌کوپترهای اسرائیلی در غزه جان خود را از دست داده ‌اند.


نزار ریان یکی از رهبران سیاسی گروه حماس بود که خواستار از سرگیری حمله‌های انتحاری به اسرائیل شده بود.


بسیاری از رهبران حماس هم ‌اکنون از بیم حمله‌های هوایی اسرائیل در خفا زندگی می‌ کنند اما به گفته رادیو حماس، نزار ریان توصیه‌های امنیتی برای اختفا را نادیده گرفته بود.


آقای ریان که هنگام مرگ ۴۹ سال داشت، امام «مسجد شهدا» در اردوگاه پناهندگان شهر جبالیا بود و برای نطق‌های پرحرارتش معروف بود.


در واکنش به کشته شدن این رهبر فلسطینی، ایمن طاها، یکی از مقام‌های حماس، اعلام کرد که اسرائیل «بهای سنگینی» را برای آن پرداخت خواهد کرد.


ساعاتی پیش از کشته شدن ایان نزار، اهود اولمرت، نخست‌ وزیر اسرائیل، گفته بود که با «مشت آهنین» به جنگ حماس خواهد رفت. پس از این سخنان، اسرائیل مناطق دیگری از نوار غزه را هدف قرار داد.


آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروی زمینی اسرائیل همچنان در مواضع خود در اطراف غزه مستقر است.


تهاجم اخیر اسرائیل به غزه سهمگین ‌ترین حمله در ۴۰ سال اخیر به این منطقه است که تاکنون دست کم ۴۱۰ کشته و بیش از ۱۷۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

ارتش اسرائیل می‌گوید:نیروی دریایی و هوایی روز پنجشنبه در ششمین روز از تهاجم خود به غزه حدود ۲۰ هدف متعلق به حماس را هدف قرار داده است.مسئولان بیمارستانی غزه می‌گویند: در روز پنجشنبه سه غیر نظامی کشته و ۱۰۰ تن دیگر زخمی شده ‌اند.


تهاجم اخیر اسرائیل به غزه سهمگین‌ ترین حمله در ۴۰ سال اخیر به این منطقه است که تاکنون دست کم ۴۱۰ کشته و بیش از ۱۷۰۰ تن زخمی بر جای گذاشته است.


برپایه آمار سازمان ملل، حدود یک‌ چهارم از کشته ‌شدگان غیر نظامی هستند.


در همین حال تلاش‌ های جهانی برای توقف حمله اسرائیل به نوار غزه همچنان ادامه دارد. اسرائیل تاکنون ابتکار عمل فرانسه برای آتش‌ بس ۴۸ ساعته میان دو طرف درگیری‌ها و ارسال کمک به غزه را رد کرده و آن را «غیر واقع‌ بینانه» خوانده است.


نوار غزه دارای یک میلیون و پانصد هزار نفر جمعیت است که ماه‌هاست در محاصره به سر می ‌برند.


شامگاه چهارشنبه نیز شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست کشورهای عربی یک نشست اضطراری برگزار کرد.


در این نشست، آمریکا پیش ‌نویس قطعنامه پیشنهادی اتحادیه عرب برای محکومیت اسرائیل را رد کرد و آن را «یک سویه» خواند.


واشینگتن می ‌گوید: در این قطعنامه پیشنهادی از حماس خواسته نشده است که به حمله‌های خود به اسرائیل پایان دهد.


XS
SM
MD
LG