لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۶

نشست شورای امنیت درباره غزه بی‌نتیجه ماند


پنج عضو دایم شوررای امنیت از حق وتو برخوردارند و هرگونه تصمیم‌گیری این شورا منوط به رای موافق آنهاست. (عکس:UN)

همزمان با یورش نیروی زمینی اسرائیل به غزه، نشست شورای امنیت برای بررسی بحران غزه بدون رسیدن به هیچ‌ نتیجه‌ای پایان یافت.


به گفته دیپلمات‌ها در نشست شورای امنیت که شامگاه شنبه به وقت شرق آمریکا در پشت درهای بسته برگزار شد، واشینگتن با درخواست لیبی که به نمایندگی از کشورهای عرب خواستار آتش‌بس فوری در غزه شده بود، مخالفت کرد و این نشست بدون نتیجه ماند.


در متنی که لیبی به اعضای شورای امنیت ارائه داد، نسبت به شدت‌ یافتن بحران غزه «به ویژه پس از حمله زمینی اسرائیل» ابراز «نگرانی عمیق» شده است و از همه طرف‌ها می‌خواهد که «آتش‌بس فوری برقرار کنند».


شورای امنیت دارای ۵ عضو دایم و ۱۰ عضو غیر دایم است که هرکدام برای یک دوره دوساله از سوی مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب می‌شوند.


پنج عضو دایم که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه هستند، از حق وتو برخوردارند و مطابق با ماده ۲۷ منشور سازمان ملل متحد هرگونه تصمیم‌گیری این شورا منوط به رای موافق آنهاست. از میان کشورهای عرب تنها لیبی به عنوان عضو غیر دایم در شورای امنیت حضور دارد.


لیبی که از یک سال گذشته به عضویت شورای امنیت درآمده است بارها بر سر مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها با آمریکا برخورد دیپلماتیک داشته است و آمریکا نیز کوشیده است که این موضوع را از دستور کار شورای امنیت خارج کند.


شورای امنیت بنا به درخواست هر یک از اعضای خود برای بررسی موضوع مطرح شده تشکیل جلسه می‌دهد.دفتر بان گی مون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیر کل در تماس تلفنی با با اهود اولمرت، نخست‌وزیر اسرائیل، مراتب «نگرانی و تاسف شدید» خود را به اطلاع وی رسانده است.

ژان موریس ریپر، سفیر فرانسه در سازمان ملل، که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد ضمن تایید بی‌نتیجه بودن این نشست گفت که اعضای شورای امنیت نتوانستند درباره بیانیه‌ای که خواستار آتش‌بس فوری در غزه بود، به توافق برسند.


سفیر فرانسه که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت همچنین گفت که حمله زمینی اسرائیل از نظر دولت فرانسه محکوم است.


وی همچنین اعلام کرد که از نظر دولت فرانسه پرتاب راکت از سوی شبه‌نظامیان حماس به سوی مناطق اسرائیلی نیز محکوم است.


گفت‌وگوی تلفنی بان کی مون و اهود اولمرت


از سوی دیگر بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل، نیز خواستار توقف فوری حمله زمینی اسرائیل به غزه شد.


دفتر بان گی مون با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دبیر کل در تماس تلفنی با با اهود اولمرت، نخست‌وزیر اسرائیل، مراتب «نگرانی و تاسف شدید» خود را به اطلاع وی رسانده است.


اسرائیل سرانجام شامگاه شنبه پس از یک هفته بمباران هوایی غزه، نیروهای زمینی خود را به این منطقه گسیل کرد.


XS
SM
MD
LG