لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۴

عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، درگذشت


عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق
عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، روز چهارشنبه پس از یک دوره طولانی بیماری سرطان، در تهران در گذشت.

محسن حکیم، پسر عبدالعزیز حکیم و مشاور سياسي رئيس مجلس اعلای اسلامی، ضمن اعلام این خبر گفته است که پدرش در نجف به خاک سپرده خواهد شد.

عبدالعزیز حکیم در سال ۱۹۵۰ به دنیا آمد و پس از کشته شدن برادرش، محمد باقر حکیم در بمبگذاری حرم امام علی در سال ۲۰۰۳، به ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق رسید. این حزب هم‌اکنون یکی از احزاب عمده و پرنفوذ شیعه عراق است.

عبدالعزیز حکیم از جمله سیاستمداران عراقی نزدیک به تهران بود که به همراه برادرش محمد باقر صدر دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی را در ایران گذراند؛ وی فرماندهی سپاه بدر را در آن دوره برعهده‌ داشت. سپاه بدر شاخه نظامی مجلس اعلای اسلامی است که در جنگ هشت ساله ایران و عراق در کنار نیروهای ایرانی با ارتش صدام حسین در جنگ بود.

مجلس اعلای اسلامی همچنین دارای روابط خوبی با واشینگتن است. عبدالعزیز حکیم پس از اشغال عراق به دست نیروهای آمریکایی و در دوره‌ای که ریاست این حزب را بر عهده داشت، به واشینگتن رفت و با رهبران این کشور دیدار و گفت‌وگو داشت.

عبدالعزیر حکیم همچنین یکی از اعضای «شورای حُکم»بود که از سوی آمریکا پس از اشغال این کشور تشکیل شد.

مجلس اعلای اسلامی عراق این هفته اعلام کرد که برای انتخابات ماه ژانویه ائتلاف جدیدی شکل خواهد داد که در آن حزب نوری المالکی حضور ندارد.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، عبدالعزیز حکیم که به شدت دخانیات مصرف می‌کرد، در سال‌های اخیر دچار سرطان ریه شد و برای درمان به آمریکا و ایران سفر می‌کرد.

انتظار می‌رود عمار حکیم، یکی از پسران عبدالعزیر حکیم، ریاست مجلس اعلای اسلامی عراق را به عهده گیرد.

مجلس اعلای اسلامی عراق تاکنون یکی از گروه‌های ائتلاف شیعه این کشور بوده است. در این ائتلاف حزب‌الدعوه، حزب نوری المالکی نخست‌وزیر عراق، نیز حضور داشته است.

با این حال مجلس اعلای اسلامی عراق این هفته اعلام کرد که برای انتخابات ماه ژانویه ائتلاف جدیدی شکل خواهد داد که در آن حزب نوری المالکی حضور ندارد.

مجلس اعلای اسلامی عراق دارای چنیدن پست در کابینه عراق است و در نیروهای امنیتی عراق نیز نفوذ زیادی دارد.
XS
SM
MD
LG