لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۴

در اسرائیل، اختلاف میان نتانیاهو و لیونی شدت گرفت


بنیامین نتانیاهو (راست) به همراه تسیپی لیونی
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اتهام تسیپی لوینی، رهبر حزب اپوزیسیون کادیما، مبنی بر تلاش برای ایجاد انشعاب در این حزب را تلویحا پذیرفته و اعلام کرده که با هدف گسترش هم‌پیمانی دولت خود، کادیما را به ورود به دولت دعوت می‌کند و اگر رهبر آن مخالفت کند، بخشی از اعضای کادیما آماده این اقدام هستند.

بنیامین نتانیاهو در مصاحبه‌ای با روزنامه اسرائیلی هاآرتص که روز جمعه منتشر شد گفت: «چالش‌هایی که اسرائیل با آن روبه‌روست، هفته به هفته افزایش می‌یابد.»

بنیامین نتانیاهو خود به ماهیت این «چالش‌ها» اشاره‌ای نکرد، اما دفتر نخست‌وزیری در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رسیدگی به معضل هسته‌ای ایران و روند صلح، داشتن دولتی فراگیرتر را می‌طلبد.»

بنیامین نتانیاهو چهارشنبه همراه با شش وزیر پست‌های حساس «آخرین تحولات پرونده هسته‌ای ایران» را در نشستی ویژه بررسی کرد.

خانم لیونی، رهبر حزب کادیما، چهارشنبه در نشست «کنست»، پارلمان اسرائیل، گفت: «در حالی که همگان فکر می‌کنند نتانیاهو مشغول رتق و فتق امور مهم کشوری است و برای انجام معامله اسرائیل با حماس با هدف آزادی سرباز اسرائیلی اسیر تلاش می‌کند، معلوم شد که او پشت پرده در حال مذاکره با نمایندگان حزب کادیما برای ایجاد انشعاب در این حزب است.»

خانم لیونی از دادستانی اسرائیل خواست که بررسی کند که آیا پیشنهادهای نتانیاهو به اعضای کادیما برای پیوستن به دولت «رشوه» محسوب می‌شود یا خیر. دادستانی به خانم لیونی پاسخ داده است که با چنین امری موافقت نمی‌کند، چرا که نخست‌وزیر حق دارد برای تقویت دولت خود تلاش کند.

در انتخابات فوریه پارلمان اسرائیل، حزب کادیما که تنها چهار سال سابقه در صحنه سیاست اسرائیل دارد، ۲۹ کرسی از ۱۲۰ کرسی را به دست آورد که یک کرسی بیشتر از حزب لیکود بود. اما چون در مجموع احزاب راست‌گرا اکثریت را در «کنست» در دست دارند، خانم لیونی علی‌رغم آن که دو بار از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت گردید، موفق به این امر نشد.

ائتلاف کنونی دولت نتانیاهو دربرگیرنده احزاب راست و مذهبی است که ۶۵ نماینده این احزاب حامی دولت هستند، اما آقای نتانیاهو بر دولتی با ترکیبی فراگیرتر اصرار دارد.

نتانیاهو به رسانه‌های اسرائیل گفته است که حتی اگر خانم لیونی به دولتش بپیوندد پست «وزیر مشاور» را به او خواهد داد؛ این در حالی است که خانم لیونی در گذشته اصرار داشت که دو سال او نخست‌وزیر باشد و دو سال دیگر نخست‌وزیری در اختیار نتانیاهو قرار گیرد. پیشنهاد وزارتخانه‌های خارجه و دفاع به حزب کادیما نیز، خانم لیونی را در جریان تشکیل دولت نتانیاهو راضی نکرده بود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دست‌کم هفت نفر از نمایندگان حزب کادیما آماده انشعاب هستند.

ناظران تحولات سیاسی اسرائیل می‌گویند که انشعاب کادیما ضربه‌ای جدی به این حزب نوپا خواهد زد. این در حالی است که اصرار اهود باراک، وزیردفاع و رهبر حزب کارگر، برای باقی ماندن این حزب در دولت موجب شد که نیمی از نمایندگان این حزب در«کنست» نیز در نشست‌های فراکسیون کارگر شرکت نکنند. رهبری پرحاشیه حزب کارگر موجب ضعیف شدن شدید نقش این قدیمی‌ترین حزب اسرائیل در افکار عمومی این کشور شده است.

همه فعل و انفعال‌های صحنه داخلی سیاسی اسرائیل موجب تقویت لیکود شده و اکنون سرنوشت کادیما تا حد زیادی به تصمیم شائول موفاز، سیاستمدار ایرانی‌الاصل، بستگی دارد.

شائول (شهرام) موفاز، وزیر دفاع سابق، زاده تهران است و فرد شماره دوم در کادیما به شمار می‌رود. شائول موفاز پس از انتخابات با قرار گرفتن این حزب در جناح اپوزیسیون مخالفت می‌کرد و خواهان پیوستن به دولت نتانیاهو بود.

شائول موفاز پنج‌شنبه با خانم لیونی دیدار کرد و به او گفت: «لیاقت رهبری کادیما را از دست داده است.»

خانم لیونی در پاسخ تاکید کرد که «نتانیاهو حاضر به پیشبرد واقعی روند صلح با فلسطینی‌ها نیست». انتقاد از رکود در روند صلح در ماه‌های اخیر همواره از سوی خانم لیونی تکرار شده است.

XS
SM
MD
LG