لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۲

بازداشت «یک عضو سپاه قدس» در عراق


آتش توپخانه اسراییل به سوی غزه (عکس: AFP)

ارتش آمریکا در عراق می‌گوید «یک عضو سپاه قدس ایران» را که مظنون به انتقال سلاح به عراق است در فرودگاه بغداد بازداشت کرده است.


در بیانیه‌ای که ارتش آمریکا روز چهارشنبه صادر کرده آمده است که فرد مظنون هنگامی که قصد داشت روز سه‌شنبه عراق را ترک کند بازداشت شده است.


ارتش آمریکا هویت فرد بازداشت‌شده را فاش نکرده و وی را متهم کرده است که زیر عنوان «انتقال مصالح ساختمانی برای مرمت و بازسازی اماکن مذهبی عراق» به این کشور اسلحه انتقال می‌داده است.


ایالات متحده بارها ایران را متهم کرده است که برای بی‌ثبات کردن عراق به آن کشور سلاح می‌فرستد.


ایران نیز ضمن رد این اتهام‌ها، نیروهای آمریکایی را عامل بی‌ثباتی عراق می‌داند.


خبر بازداشت «یک عضو سپاه قدس ایران» در حالی منتشر می‌شود که مجلس عراق در حال بررسی توافقنامه امنیتی بغداد - واشینگتن است.


روز دوشنبه کابینه نوری المالکی، نخست‌وزیر عراق، توافقنامه امنیتی بغداد - واشینگتن را به تصویب رساند و آن را برای تایید نهایی به مجلس آن کشور فرستاد.


این توافقنامه دوشنبه آینده در مجلس عراق به رأی گذاشته خواهد شد.پس از تصویب شدن این توافقنامه در کابینه نوری المالکی، آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، موضع دولت عراق در این باره را «بسیار خوب» توصیف کرد و گفت: «ایجاد امنیت در عراق به نفع کشورهای منطقه است.»


دولت عراق خواهان آن شده بود که در این توافنامه بندی گنجانده شود که آمریکا نتواند از خاک عراق به همسایگان حمله کند.


با این حال علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، ضمن استقبال از تغییراتی که در پیش‌نویس این توافقنامه ایجاد شده است، این معاهده را دارای «نواقص جدی» دانسته است.


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ايران موضع خود را پس از تصویب نهایی این توافقنامه اعلام خواهد کرد.


بر پایه توافقنامه امنیتی بغداد - واشینگتن، نیروهای آمریکایی اجازه خواهند یافت تا سال ۲۰۱۱ در خاک عراق حضور داشته باشند.


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG