لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۲

بهای نفت به ۳۵ دلار رسید


از ماه ژوییه سال ۲۰۰۸ که بهای نفت به رکورد ۱۴۷.۲۷ در هر بشکه رسید قیمت هر بشکه نفت در حدود ۷۶ درصد کاهش داشته است. (عکس:AFP)

با ادامه بحران اقتصادی و افزایش ذخایر بنزین آمریکا بهای نفت روزچهارشنبه برای نهمین روز پیاپی با کاهش روبرو بود و در یک روز بیش از سه دلار در بازار نیویورک سقوط کرد.


روزچهارشنبه بهای هر بشکه نفت خام سبک برای تحویل در ماه فوریه با ۳.۶۳ دلار کاهش به ۳۵.۳۵ دلار در هر بشکه رسید که در بیش از چهار سال گذشته سابقه نداشته است.


بهای نفت طی پنج ماه گذشته حدود ۷۶ درصد کاهش داشته است. در ماه ژوییه سال ۲۰۰۸ بهای نفت به رکورد ۱۴۷.۲۷ در هر بشکه رسید.


کاهش بهای نفت در روز گذشته در پی انتشار اخبار بد اقتصادی در آمریکا صورت گرفت. آمارهای دولتی نشانگر آن است نرخ بیکاری در ایالات متحده رو به افزایش و میزان خرید از سوی مصرف‌کنندگان رو به کاهش است.


برپایه آمار منتشر شده وزارت کار ایالات متحده افرادی که برای نخستین بار برای دریافت حقوق و مزایای بیکاری ثبت نام کرده‌اند در هفته منتهی به بیستم دسامبر به ۵۸۶۰۰۰ نفر رسیده است که از سال ۱۹۸۲ در این کشور سابقه نداشته است.


از سوی دیگر برپایه آمار منتشر شده مصرف‌کنندگان آمریکایی در ماه نوامبر، برای پنجمین ماه متوالی، از خرید خود کاسته‌اند، که در نیم قرن گذشته روند کاهش خرید در این محدوده زمانی بی‌سابقه بوده است.


در همین حال مصرف انرژی در کارخانه‌های ایالات متحده نیز همچنان رو به کاهش است که حاکی از اوضاع نامناسب تولید در بخش صنعت آمریکاست.


برپایه آمار منتشر شده مصرف‌کنندگان آمریکایی در ماه نوامبر، برای پنجمین ماه متوالی، از خرید خود کاسته‌اند، که در نیم قرن گذشته روند کاهش خرید در این محدوده زمانی بی‌سابقه بوده است.

در مواجهه با هرچه کمتر شدن تقاضا و پایین آمدن بهای سوخت سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، که نزدیک به ۴۰ درصد نفت جهان را تامین می‌کند هفته گذشته اعلام کرد که روزانه دو میلیون و دویست هزار بشکه از تولید خود می‌کاهد. این میزان کاهش تولید در تاریخ اوپک بی‌سابقه بوده است.


احتمال دارد اعضای اوپک در نهم ژانویه سال ۲۰۰۹ در کویت گرد هم آیند تا درباره کاهش بیشتر سقف تولید با یکدیگر رایزنی کنند. نشست رسمی اوپک نیز طبق برنامه در ۱۵ ماه مارس در وین برگزار خواهد شد.


XS
SM
MD
LG