لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۳۲

اعتراض‌های سراسری در ایران؛ ورزشکاران دولتی یا ورزشکاران مردمی؟


کشتی‌گیران ایرانی در جریان رقابت‌های کشتی در ایالات متحده در فروردین ۹۴

در پی اعتراض‌های سراسری اخیر در ایران، مصطفی هاشمی‌طبا گفت: کسانی که اغتشاش می‌کنند و آرامش کشور را به هم می‌ریزند به دنبال براندازی نظام هستند، نه دریافت حق و حقوق.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی و نامزد آخرین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در گفتگو با ایسنا تأکید کرد: کسی که دنبال تظاهرات بدون مجوز است، با ایجاد اغتشاش دنبال براندازی است. قرار نیست هر کسی برای حق و حقوق، صدایش را بلند کند و آرامش جامعه را بهم بریزد.

سایت برنا وابسته به وزارت ورزش و جوانان نیز با انتشار مجموعه‌ای مصاحبه مشابه، اعتراضات را به «توطئه‌ای از دشمنان خارجی، سودجویان و آشوبگران» نسبت داده است.

علی جباری ملی‌پوش سابق فوتبال گفته: جوانان اجازه ندهند برخی با سودجویی اغتشاش کنند و به اموال عمومی آسیب برسانند.

مجید شایسته، رئیس فدراسیون تنیس که داماد محسن قرائتی است، گفته است: «هر وقت نیاز بود مردم با فرمان مقام معظم رهبری توطئه سودجویان را از بین بردند و هرگز نگذاشتند که دشمنان نقشه‌های شوم خود را در برهم زدن آرمان‌های امام، اجرایی کنند».

وزارت ورزش و جوانان دارای مرکز روابط عمومی است و مانند سایر وزارتخانه‌ها پایگاه خبری اختصاصی دارد و مطابق قانون نمی‌تواند هزینه‌های سایت برنا را یپردازد. به همین خاطر، اعتبارات این سایت از طریق «صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان» تأمین می‌شود.

رئیس فدراسیون اسکواش به سایت برنا گفته است: «راهپیمایی افراد در خیابان‌ها و آشوبی که ایجاد کردند نشان دادند که فقط دنبال خوشحال کردن دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران هستند».

مسعود سلیمانی با اشاره به آمریکا، اسرائیل و عربستان، مدعی شد وضعیت اخیر نشان داده «این اغتشاشات با برنامه‌ریزی دشمنان بوده».

احسان پیربرناش سردبیر بانک ورزش نوشته است که «ورزشكاران در مصاحبه‌ با سايت‌ وابسته به وزارت ورزش‌، از 'لزوم بر برخورد با اغتشاشگران' و 'محبوبيت روزافزون روحانی' خبر می‌دهند. مصاحبه‌هایی كه خود مخل آرامش مردم‌ است و داغ‌‌ها را تازه‌تر می‌كند. تريبون‌هایی از بودجه بيت‌المال، عليه ملت مصاحبه می‌گيرند».

سایت برنا به نقل از حسن رحیمی قهرمان کشتی آزاد نوشته است که «نباید جامعه را به آشوب بکشانیم و هرج و مرج ایجاد کنیم. اینکه بخواهیم مغازه و ماشین آتش بزنیم و اموال عمومی را تخریب کنیم مشکلی حل نمی‌شود».

نیما نکیسا دروازه‌بان سابق تیم ملی نیز گفته: «این مملکت دشمن زیاد دارد و آنها به دنبال ضربه زدن به کشور و نظام با هر ترفندی هستند و این روش نقد نیست. بنده به شدت این کار را محکوم می‌کنم.»

البته احمد شعبانی‌فرد رکورددار شنای آب‌های آزاد، ورزشکار فعال و حامی حقوق کودکان کار در اینستاگرام از ورزشکاران خواست مردم را در پیگیری مطالبات‌شان تنها نگذارند.

اما نام او بین مصاحبه‌کنندگان با سایت برنا نیست. برنا با هیچ ورزشکاری که حرف دیگری زده باشد، گفتگو نکرده است.

در همه مصاحبه‌ها جملات ثابتی وجود دارد مبنی بر اینکه «البته مشکلاتی وجود دارد ولی دولت در تلاش است که...» و در ادامه نیز، از اعتراض‌ها با عنوان «آشوب و اغتشاش با برنامه‌ریزی دشمنان» یاد شده است.

سیدمهدی سیدصالحی که به تازگی با عنوان کارشناس، در پخش زنده رقابت‌های لیگ برتر حاضر می‌شود، گفته است: مردم به نظام وفادارند. ایران در امنیت به سر می‌برد و امیدوارم هرچه زودتر اغتشاشات به پایان برسد.

بهنام ابوالقاسم‌پور از مدیران ورزش شهرداری در دوران قالیباف گفته است: «مردم پای ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و نباید به دشمنان اسلام و ایران فرصت دهیم که پایه‌های نظام را متزلزل کنند».

او تأکید کرده: «خرابکاری‌، اغتشاش و ایجاد درگیری را به شدت محکوم می‌کنم، حضور تعداد کمی افراد سودجو باعث بی نظمی شده بود که با هوشیاری و بصیرت مردم تمام شد».

حمیده عباسعلی قهرمان کاراته زنان نیز گفته است که «به لطف قانون و دموکراسی در کشور، آزادی بیان و اندیشه وجود دارد و مردم باید برای بیان نظرات خود منطقی‌ترین راه را برگزینند».

مرتضی فنونی‌زاده، مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران، نیز گفته است «اینکه ماشین آتش زده شود و به اعموال عمومی آسیب برسد، دشمن شاد می‌شویم و رسانه‌های سودجو به نفع خودشان بهره می‌برند».

نوشاد عالمیان قهرمان پینگ‌پنگ گفته است: «بعضی افراد سودجو جامعه را به بی نظمی می‌کشانند. مردم پای ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستاده‌اند و نباید به دشمنان اسلام فرصت دهیم که پایه‌های نظام را متزلزل کنند».

بین ورزشکارانی که مصاحبه‌شان در سایت برنامه درج شده، نفراتی دیده می‌شوند که بارها نسبت به کمبود منابع مالی در ورزش یا دیرکرد در پرداخت قراردادها و پاداش‌ها معترض بوده‌اند.

با این حال، هیچکدام اشاره‌ای نکرده‌اند به کارگرانی که ماه‌هاست حقوق نگرفته‌اند و اعتراضات صنفی‌شان در ماه‌های اخیر، با برخوردهای تندی مواجه شده است.

امید نوروزی قهرمان کشتی فرنگی المپیک به سایت برنا گفته: «اعتراض راه خود را دارد و اغتشاش را بر نمی‌تابد. راه این سوءاستفاده‌کنندگان از مردم جداست».

پس از واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی، نوروزی اظهارات خود را تکذیب کرد و در اینستاگرام نوشت: «صحبت‌هایم در مورد حمايت همه‌جانبه از مردم بوده و كم‌كارى مسئولين را محكوم كرده و خواستار كوتاه كردن دست زياده‌خواهان و آقازاده‌ها و اختلاسگران از كشور بوده‌ام. ولى متأسفانه شيطنتى در پخش اين مصاحبه شده و هرگونه صحبتى از طرف بنده تكذيب خواهد شد».

حسن روشن مهاجم تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ گفت: «کار اغتشاشگران محکوم است چرا که به اموال عمومی آسیب می‌زنند. آتش زدن پرچم کشور، امامزاده و مسجد کار دشمنان است».

اما احسان پیربرناش، سردبیر بانک ورزش، در نقد مصاحبه‌های سایت نزدیک به وزارت ورزش نوشته است: «خودسرهای وزارت ورزش برای خوش‌خدمتی، عليه مردم كشورشان مصاحبه جمع می‌كنند. كاری را می‌كنند كه صداوسيمای ميلی انجام می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG