لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۴۸

مقام‌های روسیه از آزادی همه بازداشت‌شدگان در تجمعات روز شنبه خبر دادند


هواداران الکسی ناوالنی در تجمع اعتراضی روز شنبه در مسکو.

مقام‌های روسیه می‌گویند که همه معترضانی که در جریان «اجتماعات غیرمجاز» روز شنبه در نقاط مختلف این کشور بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند. همزمان نهادهای مدنی روسیه از بازداشت‌های جدیدی در روز یکشنبه در مسکو خبر می‌دهند.

روز شنبه ۱۵ مهر ماه، هزاران تن از مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، همزمان با سالروز تولد او در چندین شهر مختلف دست به تظاهرات زدند و بر اساس گزارش‌ها بیش از ۱۳۰ تن در جریان این اجتماعات بازداشت شدند.

روز یکشنبه وزارت کشور روسیه تأیید کرد که ۱۳۶ تن در جریان «۲۶ تجمع غیرقانونی» در نقاط مختلف این کشور بازداشت شده‌اند و افزود که همه این افراد روز یکشنبه آزاد شده‌اند.

برپایه این اعلام، ۷۱ اتهام مرتبط با جرایم اداری علیه معترضان ثبت شده و ۶۰ تن از آنها باید در دادگاه حاضر شوند.

این در حالی است که یک گروه دیده‌بان بازداشت‌های سیاسی در روسیه می‌گوید بازداشت دست کم ۲۷۱ تن را در جریان تجمعات روز شنبه مستند کرده است.

سازمان «او وی دی اینفو» مستقر در مسکو که از سال ۲۰۱۱ بازداشت‌های سیاسی در جریان تجمعات اعتراضی را ثبت و مستند می‌کند، افزوده است که روز شنبه تنها در سن‌پترزبوگ ۶۲ تن بازداشت شده‌اند.

اعتراض‌های روز شنبه به دعوت آلکسی ناوالنی، سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین، برگزار شد و آن طور که «او وی دی اینفو» گزارش کرده شماری از مقام‌های کمپین آقای ناوالنی و نیز از تعدادی از فعالان این کمپین که خواستار اجازه نامزدی او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۸ هستند، نیز در میان بازداشت‌شدگان بوده‌اند.

این سازمان غیردولتی همچنین می‌گوید که روز یکشنبه نیز ده‌ها تن از هواداران آقای نوالنی در پس از تجمعی که روز یکشنبه در مرکز مسکو برگزار شد، بازداشت شده‌اند.

در حال حاضر آلکسی ناوالنی بزرگ‌ترین و سرشناس‌ترین رهبر اپوزیسیون و مخالف پوتین در این کشور به حساب می‌آید.

او که اکنون دوره حبس ۲۰ روزه خود را در مسکو می‌گذراند، امیدوار است که در انتخابات بهار سال آینده بتواند با ولادیمیر پوتین رقابت کند، گرچه کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرده است که او برای نامزدی در انتخابات صلاحیت ندارد.

این کمیسیون دلیل حکم خود را حکم حبس تعلیقی اعلام کرده که دادگاه علیه آلکسی ناوالنی صادر کرده است، با این حال رهبر اپوزیسیون روسیه خود معتقد است که حکم حبس «با انگیزه سیاسی» علیه او صادر شده است.

با این حال حتی اگر آقای ناوالنی فرصت رقابت با پوتین را نیز به دست بیاورد، بنا بر نظرسنجی‌های موجود که رویترز به آنها استناد می‌کند، رئیس جمهور فعلی «به‌راحتی» می‌تواند بر رقیب بالقوه خود پیروز شود.

آقای پوتین در چند سال گذشته با تکیه بر سیاست ناسیونالیستی که در داخل در پیش گرفته و سیاست خارجی سرسختانه از محبوبیتی قابل توجه به‌ویژه در شهرهای کوچک روسیه بهره‌مند بوده است.

گرچه هنوز هیچ خبری رسماً اعلام نشده، انتظار می‌رود که آقای پوتین بار دیگر برای مقام ریاست جمهوری خود را نامزد کند. در صورت پیروزی دوباره این چهارمین دوره ریاست او در کاخ کرملین خواهد بود.

XS
SM
MD
LG