لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۹

استقبال رئیس‌جمهور لبنان از سخنان حریری در مورد بازگشت به لبنان


میشل عون معتقد است که حرف‌های سعد حریری نشان می‌دهد توافق بنیادی برای تشکیل دولت ائتلافی لبنان هنوز پابرجاست.

منابع دفتر ریاست جمهوری لبنان گفته‌اند که میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور، از سخنان اخیر سعد حریری که گفته است برای گفت‌وگو در مورد استعفای خود به زودی به لبنان باز می‌گردد، ابراز خشنودی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس‌جمهور لبنان از سخنان اخیر سعد حریری در مصاحبه روز یکشنبه که اولین اظهار نظر علنی او پس از استعفای غیرمترقبه در روز چهارم نوامبر از شهر ریاض است، استقبال کرده است.

در این زمینه یک منبع مطلع گفته است که «پرزیدنت عون از سخنان اخیر آقای حریری که اعلام کرد به زودی به لبنان باز می‌گردد، خشنود است». همچنین از قول میشل عون نقل شده که «لغو استعفای سعد حریری می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد».

استعفای سعد حریری در لبنان بحران سیاسی عمیقی ایجاد کرده و اعتماد به دولت این کشور را که به شدت مقروض است، کاهش داده است.

این استعفا که هنوز توسط رئیس‌جمهور لبنان پذیرفته نشده، بار دیگر لبنان را به صحنه رقابت و کشمکش بین عربستان سعودی و حکومت ایران بدل کرده است.

سعد حریری که به عربستان سعودی نزدیک است، در مصاحبه روز یکشنبه گفت که ظرف روزهای آینده به لبنان بازخواهد گشت و افزود ممکن است استعفای خود را پس بگیرد به شرط آنکه حزب‌الله لبنان تعهد دهد در درگیری‌های منطقه از جمله جنگ یمن دخالت نخواهد کرد.

حزب‌الله بخشی از دولت ائتلافی لبنان به نخست‌وزیری سعد حریری است.

آقای حریری همچنین گفت در هراس از جانش و به خاطر احتمال ترور شدن استعفا داده است. رفیق حریری پدر او نیز که نخست‌وزیر لبنان بود در سال ۲۰۰۵ ترور شد.

سعد حریری در عین حال حکومت ایران و گروه حزب‌الله را به ایجاد درگیری و بی‌ثباتی در کشورهای عربی متهم کرد.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید مقام‌های دولت لبنان و منابع نزدیک به سعد حریری معتقدند عربستان سعودی او را مجبور به استعفا کرده و از روز سوم نوامبر که وارد ریاض شده، عملاً تحت بازداشت خانگی قرار دارد.

عربستان سعودی این ادعا را رد می‌کند و خود آقای حریری نیز در مصاحبه روز یکشنبه گفت کاملاً آزاد است.

عربستان سعودی لبنان را متهم کرده که به خاطر فعالیت‌های حزب‌الله علیه آن کشور اعلان جنگ‌داده است.

اما آمریکا و سایر قدرت‌های غربی به نسبت ریاض موضع متفاوتی گرفته و هر چند حزب‌الله را یک گروه تروریستی می‌دانند ولی از سعد حریری و حکومت لبنان حمایت کرده‌اند.

میشل عون روز یکشنبه گفته بود که فعالیت سعد حریری در ریاض محدود شده است. این اولین مورد از اظهار نظرهای علنی مقام‌های لبنانی بود که نشان می‌داد به نظر آنها عربستان سعودی سعد حریری را برخلاف میلش در آن کشور نگاه داشته است.

قبل از مصاحبه روز یکشنبه سعد حریری آقای عون گفته بود محدود کردن آزادی سعد حریری باعث می‌شود که به گفته‌های او شک کرد و بیانیه او را نمی‌توان بیانیه‌ای تلقی کرد که در کمال آزادی صادر شده باشد.

اما روز دوشنبه میشل عون گفت: «سعد حریری همه درها حتی پس گرفتن استعفای خود را بازگذاشته است».

به گفته افرادی که در پشت درهای بسته با میشل عون دیدار کرده‌اند و به همین خاطر حاضر نشدند نامشان در گزارش ذکر شود، آقای عون گفته است که حرف‌های روز یکشنبه سعد حریری نشان می‌دهد که توافق بنیادی برای تشکیل دولت ائتلافی لبنان هنوز پابرجاست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG