لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۰۵

مجلس نمایندگان آماده ارسال پرونده استیضاح ترامپ به مجلس سنا می‌شود


نانسی پلوسی می‌گوید، دمکرات‌های در مجلس نمایندگان روز سه شنبه در مورد نحوه پیشبرد استیضاح تصمیم گیری خواهند کرد .

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مجلس نمایندگان آمریکا که کنترل آن در دست دمکرات‌هاست طی روزهای آینده پرونده استیضاح دونالد ترامپ را رسما به مجلس سنا تحویل می‌دهد.

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه ۲۲ دی گفت دمکرات‌های مجلس نمایندگان روز سه شنبه در مورد نحوه پیشبرد این موضوع تصمیم گیری خواهند کرد و به احتمال زیاد رای گیری در مورد ارسال این پرونده به مجلس سنا در همان روز برگزار خواهد شد.


مجلس نمایندگان آمریکا که آقای ترامپ را در نحوه برخورد با اوکراین به سوءاستفاده از قدرت و مانع‌تراشی در تحقیقات کنگره متهم کرده، ۲۷ آذر ماه رای به استیضاح دونالد ترامپ داد.

در قوانین ایالات متحده لایحه استیضاح به‌مانند «اعلام جرم» است. حال مابقی روند استیضاح که همچون روند یک دادگاه است، در مجلس صد نفره سنا آغاز خواهد شد.

میچ مک‌کانل، رئیس فراکسیون جمهوریخواهان که در مجلس سنا اکثریت دارد، پیش از این اعلام کرده که به تبرئه دونالد ترامپ کمک خواهد کرد.

به همین دلیل نانسی پلوسی برای جلوگیری از ابطال سریع استیضاح و تبرئه ترامپ، از ارسال این پرونده به مجلس سنا خودداری کرده بود.

به گفته خانم پلوسی تاخیر یک ماهه در ارسال این پرونده به مجلس سنا توانست به آگاهی افکار عمومی از ضرورت احضار شاهدان مربوط به استیضاح کمک کند.

دونالد ترامپ، ۴۵مین رئیس‌جمهوری آمریکا، در حال حاضر سومین رئیس‌جمهوری‌ست که در تاریخ ایالات متحده توسط مجلس نمایندگان استیضاح می‌شود؛ در تاریخ آمریکا فقط دو رئیس‌جمهوری، اندرو جانسون و بیل کلینتون، استیضاح شده‌اند. ولی در ادامه دادرسی استیضاح، مجلس سنا هیچ یک از آنها را از کار برکنار نکرد.

اتهام‌های ذکرشده علیه دونالد ترامپ در لایحه استیضاح عبارت هستند از «سوءاستفاده از قدرت» و «ممانعت از تحقیقات کنگره»؛ این لایحه در مجلس نمایندگان که اکثریت در آن با دمکرات‌هاست تصویب شد.

برای برکناری رئیس‌جمهوری آمریکا به دو سوم آرای سناتورها نیاز است. از آن‌جایی که جمهوری‌خواهان اکثریت سنا را در دست دارند، انتظار می‌رود آقای ترامپ تبرئه شود.

ترامپ در تازه‌ترین واکنش به استیضاح روز یک‌شنبه در اکانت توئیترش نوشت انجام یک محاکمه کامل در مجلس سنا به دمکرات‌ها اعتبار خواهد بخشید. او گفت که طرفدار رد ساده این اتهامات از سوی مجلس سنا و عدم برگزاری محاکمه است.

میچ مک کانل، رییس مجلس سنا هنوز نحوه برخورد مجلس با این محاکمه را مشخص نکرده است ولی اعلام کرده که با احضار شهود و یا ارائه شواهد بیشتر در این دادرسی مخالف است.

با استفاده از رویترز؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG