لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۰۵

اوکراین خواستار تشدید تحریم‌های روسیه شد


جرج تسرتلی، رئیس پارلمان سازمان امنیت و همکاری اروپا (وسط) هنگام ورود به نشست میلان

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو «سازمان امنیت و همکاری اروپا» که روز پنج‌شنبه، ۱۵ آذر، در میلان ایتالیا برگزار شد عمدتا به تنش اخیر بین روسیه و اوکراین اختصاص یافت و همزمان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که یک فروند هواپیمای غیرمسلح نیروی هوایی این کشور بر فراز اوکراین پرواز کرده است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا شامل ۵۷ کشور است و روسیه و اوکراین، هر دو، در این سازمان عضویت دارند.

پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین، در این نشست با تأکید بر اینکه «حرف کافی نیست، باید عمل در کار باشد» گفت: روسیه با «گسترش تجاوزهایش» علیه اوکراین، در حوزه سازمان امنیت و همکاری اروپا هم «ناامنی و بی‌ثباتی» ایجاد کرده است و باید تحریم‌هایی بیشتر علیه مسکو وضع شود.

با این حال سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در این نشست گفت که «اقدامات شنیع اوکراین و حامیان غربی‌اش» دلیل تنش‌های سال‌های اخیر است.

تنش بین دو کشور از حدود دو هفته پیش و در پی حمله نیروهای روسیه به دو کشتی نظامی و یک یدک‌کش اوکراینی در تنگه کرچ روی داد. کشتی‌های اوکراینی و ۲۴ خدمه آنها همچنان در توقف و بازداشت روسیه هستند.

در نشست روز پنج‌شنبه میلان، مقام‌های آمریکا، کانادا و شماری از کشورهای اروپایی ضمن محکوم کردن اقدام روسیه، خواستار آزادی فوری ملوانان اوکراینی شدند.

وِس میچل، دستیار وزیر خارجه آمریکا، در این نشست گفت سازمان همکاری و امنیت اروپا «نمی‌تواند چشم خود را روی حملات روسیه به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و همسایگانش ببندد».

آقای میچل همچنین گفت که اقدامات روسیه در شرق اوکراین و شبه‌جزیره کریمه باعث ایجاد «بزرگ‌ترین بحران‌های انسانی در یک نسل» شده است.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا، نیز با اشاره به «اقدام غیرقانونی روسیه در الحاق کریمه» و همچنین «مداخله مستقیمش در منازعات شرق اوکراین» و «حمله غیرقانونی به شناورها و ملوانان اوکراینی» گفت: چنین اقداماتی «نباید از سوی جامعه جهانی پذیرفته شود».

اتحادیه اروپا، آمریکا و شماری دیگر از کشورها از سال ۲۰۱۴ بدین سو روسیه را به خاطر الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک خود و همچنین حمایتش از جدایی‌طلبان شرق اوکراین مشمول تحریم‌هایی قرار داده‌اند.

پرواز شناسایی یک هواپیمای آمریکایی بر فراز اوکراین

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که یک فروند هواپیمای غیرمسلح نیروی هوایی این کشور بر فراز اوکراین پرواز کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنتاگون در بیانیه خود با اشاره به اینکه این پرواز حامل شماری از ناظران آمریکایی و بین‌المللی بوده و به نشانه همبستگی با اوکراین پس از رویارویی دریایی اخیر انجام شده، این پرواز را «فوق‌العاده» خوانده است.

بنابر همین گزارش، این پرواز بر اساس «معاهده آسمان‌های باز» و به درخواست اوکراین انجام شده است.

«معاهده آسمان‌های باز» به ۴۲ عضو خود اجازه می‌دهد که برای شفافیت در فعالیت‌های نظامی با هواپیماهای شناسایی یا نظامی غیرمسلح در حریم هوایی سایر اعضا پرواز کنند.

به گفته سخنگوی پنتاگون، پرواز روز پنج‌شنبه به وسیله یک هواپیمای شناسایی نظامی و غیرمسلح از مدل «او سی ۱۳۵» انجام شده و حامل ناظرانی از کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان، فرانسه، بریتانیا، رومانی و اوکراین بوده است.

بنابر بیانیه وزارت دفاع آمریکا، «زمان انجام این پرواز بیانگر تأکید بر تعهد آمریکا به حمایت از اوکراین و سایر کشورهای متحد است».

پنتاگون همچنین تأکید کرده است که ایالات متحده خواستار مناسباتی بهتر با روسیه است «اما تا زمانی که اقدامات غیرقانونی و بی‌ثبات کننده روسیه ادامه دارد بهبود مناسبات دو کشور عملی نخواهد بود».

با استفاده از آسوشیتدپرس، رویترز و رادیو اروپای آزاد / ج/ ک.ر
XS
SM
MD
LG