لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۰

چهار عضو کنگره آمریکا به نتانیاهو: راه حل دو کشوری را به خطر نیندازید


هر چهار عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا که بیانیه‌ای مشترک داده‌اند به حمایت از اسرائیل و «ایپک» شهره‌اند.

چهار عضو ارشد دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌ای مشترک، به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هشدار دادند که به انضمام بخش‌هایی از کرانه غربی به خاک اسرائیل اقدام نکند. همزمان بر پایه برخی گزارش‌ها، تدوین طرح دونالد ترامپ برای حل منازعه اسرائیل و فلسطینیان، موسوم به «معامله قرن»، در مراحل پایانی است.

بیانیه‌ای که روز جمعه، ۲۳ فروردین، منتشر شد به امضای چهار عضو ارشد مجلس نمایندگان آمریکا رسیده که به حمایت از اسرائیل و «ایپک» شهره‌اند و در سال ۲۰۱۵ نیز برخلاف هم‌حزبی‌های خود، با امضای برجام مخالفت کردند.

این چهار تن شامل الیوت اِنگِل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، نیتا لووی، رئیس کمیته تخصیص بودجه در مجلس نمایندگان، تِد دویچ، رئیس یکی از کمیسیون‌ها در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، و برد اشنایدر، عضو مجلس نمایندگان، می‌شود.

در بخشی از بیانیه مشترک این چهار عضو ارشد کنگره، ضمن «ابراز نگرانی فراوان» از انضمام احتمالی مناطقی از کرانه غربی به خاک اسرائیل آمده است: «ما امیدواریم هرگونه تمهیدات امنیتی در چارچوبی به اجرا گذاشته شود که ممکن بودن راه حل دو کشور را بازتاب دهد.»

این چهار عضو کنگره با تأکید بر این که راه حل دو کشوری «بهترین گزینه ممکن برای دستیابی به اسرائیلی یهودی، دموکراتیک و امن در کنار کشور فلسطین دموکراتیک و خلع سلاح شده است».

بنیامین نتانیاهو که در انتخابات هفته گذشته در این کشور به یک پیروزی شکننده دست یافت و به احتمال نزدیک به یقین برای پنجمین بار به نخست وزیری خواهد رسید، در روز پایانی تبلیغات انتخاباتی‌اش گفته بود در صورت پیروزی، بخش‌هایی از کرانه غربی رود اردن را به خاک اسرائیل منضم خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیل بخش‌های مورد اشاره را دو منطقه «یهودیه» و «سامریه» (شامرون) دانسته‌اند که هر دو بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین واقع شده‌اند.

از سوی دیگر گزارش شده است که طرح دولت ترامپ برای حل منازعه اسرائیل و فلسطینیان، موسوم به «معامله قرن»، به مراحل پایانی خود رسیده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، جَرِد کوشنر، داماد ترامپ و نماینده او در خاورمیانه، به‌زودی از این طرح رونمایی می‌کند.

در روزهای اخیر مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا که در چندین جلسه کنگره حضور یافت، حاضر نشد تایید کند که طرح «معامله قرن» دولت فلسطین را نیز به رسمیت خواهد شناخت؛ او تنها گفت طرح‌های قبلی شکست خوردند.

جز مجادلات و اختلافات سیاسی در اسرائیل، شماری از اعضای کنگره آمریکا نیز اخیرا از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو انتقاد کرده‌اند و از جمله سناتور برنی سندرز و همچنین بتو اورورک که هر دو در رقابت ریاست جمهوری آینده شرکت خواهند کرد، پیش از برگزاری انتخابات اخیر اسرائیل هشدار داده بودند بنیامین نتانیاهو در صورت پیروزی «تندروتر خواهد شد و به نگرشی جدید پایبند خواهد بود».

منابع: خبرگزاری فرانسه، وب‌سایت مجلس نمایندگان آمریکا، توئیتر و رادیوفردا/ ج/ ف. دو.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG