لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۲

بازداشت هفت اسلام‌گرای افراطی «مظنون به طراحی حملات تروریستی در سن‌پترزبورگ»


مأموران پلیس و سازمان امنیت روسیه در فرودگاه مسکو؛ سازمان امنیت روسیه هر از چندی به‌ویژه در آستانه تعطیلات و مناسبت‌های مهم از کشف و خنثی‌سازی عملیات تروریستی خبر می‌دهند

سازمان امنیت فدرال روسیه اعلام کرده است که هفت مظنون اسلام‌گرای افراطی را قصد داشتند روز شنبه ۲۵ آذر در سن پترزبورگ بمب‌گذاری کنند بازداشت کرده و این حمله را خنثی کرده است.

در اعلام سازمان امنیت فدرال روسیه، اف اس بی، در روز جمعه ۲۴ آذر آمده است که این هفت مظنون در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته در سن‌پترزبورگ بازداشت شده‌اند و ظن آن می‌رود که آنها در حال برنامه‌ریزی برای چندین بمب‌گذاری از جمله حمله انتحاری بوده‌اند.

این بیانیه همچنین می‌گوید که بازداشت‌شدگان مظنون به عضویت در گروه افراط‌گرای حکومت اسلامی هستند و دستورات خود را برای سازمان‌دهی این حملات از خارج از روسیه و از طریق سرویس پیام‌رسان تلگرام دریافت کرده‌اند.

اعلام خنثی کردن یک حمله برنامه‌ریزی‌شده در سن‌پتربورگ در حالی است که این شهر مهم روسیه در فرودین امسال صحنه انفجاری انتحاری بود که به کشته شدن ۱۶ تن انجامید.

در آن زمان کمیته تحقیقات روسیه، یک شهروند ۲۲ ساله قرقیز را عامل این حمله معرفی کرد.

بیانیه جدید اف اس بی، تنها چند روز پس از آن صادر شده که سازمان امنیت فدرال روسیه از بازداشت سه مظنون دیگر به عضویت در گروه حکومت اسلامی در نزدیکی مسکو خبر داده بود. این سه تن مظنون به برنامه‌ریزی برای ترتیب دادن حملاتی در تعطیلات سال نوی میلادی و نیز کارزارهای تبلیغاتی انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده در روسیه بودند.

اف اس بی هر از چندی به ویژه در آستانه تعطیلات و مناسبت‌های مهم در روسیه از کشف و خنثی‌سازی عملیات تروریستی خبر می‌دهد و اخیراً نیز روز سه‌شنبه از آماده‌باش برای مقابله با «بازگشت احتمالی جهادگرایان» از سوریه و عراق خبر داده بود.

در این زمینه آلکساندر بورتنیکوف، رئیس اف اس بی، احتمال بازگشت «اعضای سابق گروه‌های مسلح غیرقانونی از خاورمیانه» به روسیه را برای این کشور «خطری جدی» توصیف کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۱۸ مارس سال آتی میلادی، در آخرین روزهای اسفندماه امسال برگزار می‌شود، و تقریباً سه ماه پس از آن از اوخر خردادماه روسیه میزبان جام جهانی فوتبال خواهد بود. آماده‌باش اخیر سازمان امنیت فدرال روسیه نیز از جمله برای جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه تروریستی در خلال این دو رویداد بود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور کنونی روسیه که در ۱۸ سال گذشته سه دوره به عنوان رئیس‌جمهور و یک دوره به عنوان نخست‌وزیر در قدرت بوده، هفته گذشته از قصد خود برای نامزدی در انتخابات سال آینده خبر داده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG