لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۲۰

۱۵ کشته در انفجار انتحاری در شهر کویته پاکستان


حمله یک بمب‌گذار انتحاری به یک کامیون نظامی در شهر کویته پاکستان، ۱۵ کشته به جای گذاشته که هفت تن از آنها از غیرنظامیان هستند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این حمله انتحاری روز شنبه ۲۱ مرداد روی داده و در جریان آن عامل انتحاری با موتورسیکلت به سوی یک کامیون نظامی هجوم برده است.

این گزارش حاکی است که عامل انتحاری در زمان حمله ۲۵ کیلوگرم مواد منفجره با خود داشته است.

آسوشیتدپرس به نقل از سرفراز بغتی، وزیر داخله ایالت بلوچستان نوشته است این حمله در نزدیکی یک بیمارستان خصوصی روی داده است.

بر پایه بیانیه ارتش پاکستان در این حمله انتحاری ۲۵ تن، از جمله ۱۵ غیرنظامی، نیز مجروح شده‌اند.

ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان، در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده و گفته است که این حمله با هدف تخریب جشن‌های روز استقلال این کشور صورت گرفته است.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

استان بلوچستان پاکستان که با کشورهای افغانستان و ایران هم مرز است، از منابع نفت و گاز برخوردار است اما صحنه حملات شبه‌نظامیان اسلام‌گرا، خشونت‌های فرقه‌ای و نیز تحرکات جدایی‌طلبانه بوده است.

این منطقه در سال گذشته شاهد برخی از خونین‌ترین حمله‌ها بوده، و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در گذشته نیز حملات فراوانی را در این منطقه غربی پاکستان ترتیب داده‌اند.

از جمله گروه حکومت اسلامی در اوائل آبان ۹۵، مسئولیت انفجاری در یک آموزشگاه پلیس در منتطقه بلوچستان را برعهده گرفت که در نهایت بیش از ۶۰ کشته بر جا گذاشت.

گرچه اندکی بعد گروه ممنوعه لشکر جنگوی نیز ادعا کرد که در این حمله مشارکت داشته است.

این گروه شبه‌نظامی که عمدتاً در سال‌های گذشته حملاتی را علیه اقلیت شیعه در پاکستان ترتیب داده، مسئولیت چندین حمله عمده در استان بلوچستان را نیز بر عهده گرفته است.

گروه لشکر جنگوی اخیراً نیز در اوائل تیرماه ۹۶، مسئولیت دو بمبگذاری را در منطقه عمدتاً شیعه‌نشین پاراچنار در نزدیکی مرز افغانستان به عهده گرفته بود که نزدیک به ۷۰ کشته به جای گذاشت.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG