لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۰

نیویورک تایمز: دستور ترامپ برای بررسی کاهش نیروهای آمریکایی در کره جنوبی


از آقای ترامپ نقل شده آمریکا باید کاهش شمار نیروهای خود در کره جنوبی را مد نظر داشته باشد، مگر آنکه سئول بخش بیشتری از هزینه استقرار آنها را متحمل شود.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز با استناد به منابع آگاه از موضوع خبر داد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، به وزارت دفاع این کشور، پنتاگون، دستور داده است که گزینه‌های ممکن را برای کاهش نیروهای آمریکایی در کره جنوبی بررسی کند.

آقای ترامپ قرار است تا چند هفته دیگر با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در ارتباط با برنامه هسته‌ای این کشور دیدار و گفت‌وگو کند و گرچه پایان مأموریت نیروهای آمریکا در کره جنوبی، از خواسته‌های پیونگ‌یانگ است، اما نیویورک تایمز می‌گوید که دستور رئیس‌جمهور آمریکا در ارتباط بررسی کاهش نیروهای قرار نیست ابزاری برای چانه‌زنی در این مذاکرات باشد.

با این حال منابع رسمی مورد استناد نیویورک تایمز گفته‌اند که دستیابی به پیمان صلح میان دو کره، لزوم ادامه حضور ۲۳ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی را در شبه‌جزیره کره کمرنگ می‌کند.

دو کره در دیدار اخیر رهبران خود توافق کرده‌اند که تا پایان سال جاری میلادی، پس از چند دهه خصومت، پیمان صلح امضا کنند.

در عین حال نیویورک‌تایمز می‌نویسد که خروج کامل همه نیروهای آمریکایی از شبه‌جزیره کره محتمل نیست.

انتشار این گزارش در شرایطی است که به نوشته رویترز، یک مقام شورای امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با یک مقام کره جنوبی که در حال بازدید از واشینگتن است، این موضوع را رد کرده است.

رویترز این موضوع را به نقل از بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی منتشر کرده اما همزمان یادآور شده که کاخ سفید و پنتاگون، هنوز پاسخی به پرسش این خبرگزاری در این ارتباط نداده‌اند.

از آقای ترامپ نقل شده که آمریکا باید کاهش شمار نیروهای خود در کره جنوبی را مد نظر داشته باشد، مگر آنکه سئول بخش بیشتری از هزینه استقرار آنها را متحمل شود.

ماه گذشته، مایک پمپئو رئیس وقت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا که اکنون عهده‌دار وزارت خارجه این کشور است، در پیونگ یانگ با رهبر کره شمالی دیدار داشت و اعلام کرد که کیم جونگ اون خروج نیروهای آمریکایی از شبه‌جزیره کره را به عنوان پیش‌شرطی برای دیداری آتی خود با رئیس‌جمهور آمریکا درخواست نکرده است.

کره جنوبی هم روز چهارشنبه اعلام کرد که موضوع نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور، با هیچ پیمان صلحی که ممکن است در آینده با کره شمالی به دست آید، مرتبط نیست و نیروهای آمریکایی حتی با وجود امضای چنان توافقی، باید در این کشور باقی بمانند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ م.ا.
XS
SM
MD
LG