لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۵

امیر قطر برای دیدار با دونالد ترامپ راهی واشینگتن می‌شود


دیدار پیشین امیر قطر با دونالد ترامپ، پیش از قطع روابط چهار کشور عربی با قطر و در جریان دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران کشورهای عربی و اسلامی در عربستان سعودی بود.

کاخ سفید آمریکا تأیید کرد که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، هفته آینده برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا راهی واشینگتن می‌شود و دیدار آنها روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین برگزار خواهد شد.

این موضوع را خبرگزاری‌ها روز جمعه به نقل از سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نوشتند و از قول خانم سندر یادآور شدند که رئیس‌جمهور آمریکا در این دیدار در مورد راه‌های تحکیم روابط بین دو کشور، به‌ویژه «پیشبرد اولویت‌های اقتصادی و امنیتی مشترک» رایزنی خواهد کرد.

قطر در سال گذشته روابطی بحرانی را با برخی از همسایگان خود سپری کرد؛ بحرانی که از اواخر بهار با قطع روابط عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین با این کشور آغاز شد. چهار کشوری که قطر را به تأمین مالی تروریسم و تفرقه‌افکنی در سراسر منطقه به ویژه در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس متهم می‌کنند. اتهاماتی که قطر آنها را رد کرده است.

از جمله خواسته‌های این کشورها از قطر برای عادی‌سازی روابط، قطع رابطه با ایران، اخراج افراد مرتبط با سپاه پاسداران از این کشور، تعطیلی یک پایگاه نظامی ترکیه، و نیز پذیرش چارچوب‌های این کشورها در مقابله با گروه‌های تروریستی است، که قطر تا کنون از پذیرش این خواسته‌ها سر باز زده است.

دونالد ترامپ در اولین واکنش‌ها به این بحران از اقدام چهار کشور عربی در ارتباط با قطر تمجید کرده بود، و خواسته اصلی‌اش از قطر بازبینی در روابط با ایران و نیز توقف تأمین مالی تروریسم بود.

پس از آن اما همواره تأکید رئیس‌جمهور آمریکا و دولتش رفع اختلافات میان این کشورها و اتحاد آنها برای مقابله مشترک با گسترش نفوذ ایران بوده است.

دیدار پیشین امیر قطر با دونالد ترامپ، پیش از قطع روابط چهار کشور عربی با قطر و در جریان دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبران کشورهای عربی و اسلامی در عربستان سعودی در بهار سال گذشته بود.

در این میان به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس‌جمهور آمریکا امیدوار بود با میزبانی از نشست رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس، به حل بحران میان قطر و همسایگانش کمک کند، اما برگزاری چنین نشست تا بعد از دیدار دوجانبه رهبران آمریکا و قطر به تعویق افتاده است.

دیدار رهبران آمریکا و قطر، چند هفته پس از آن برگزاری می‌شود که رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید میزبان محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، بود.

آن طور که روزنامه قطری الوطن روز جمعه گزارش کرده است، روابط راهبردی قطر و ایالات متحده، و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو طرف، از جمله موضوعاتی است که در دیدار روز سه‌شنبه امیر قطر با دونالد ترامپ در مورد آن رایزنی خواهد شد.

قطر میزبان یکی از پایگاه‌های نظامی کلیدی آمریکا در منطقه است که مقر فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا، حوزه ناظر بر عملیات نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های فرانسه، آلمان و آسوشیتدپرس؛ م.ا.
XS
SM
MD
LG