لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۵۶

آمریکا و کانادا در لحظات پایانی درباره نفتا به توافق دست یافتند


پس از شش هفته مذاکرات فشرده برای بازنگری در پیمان نفتا که مورد اعتراض دونالد ترامپ بود، آمریکا و کانادا شامگاه یکشنبه هشتم مهر، در لحظات پایانیِ مهلت تعیین‌شده برای مذاکرات، به توافق دست یافتند.

پیمان تجارت آزاد بین آمریکا، کانادا و مکزیک، موسوم به نفتا، حدود ۲۵ سال پیش منعقد شد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، همواره منتقد شدید این پیمان بوده و با اعتراض به کسری تراز تجاری به زیان آمریکا، نفتا را «فاجعه» خوانده است.

دونالد ترامپ بارها تهدید کرده بود در صورت عدم اصلاح این پیمان، آمریکا از آن خارج خواهد شد و بر محصولات وارداتی از آن دو کشور تعرفه وضع خواهد کرد.

گفت‌وگو بین مقام‌های سه کشور برای بازنگری در نفتا از یک سال پیش آغاز شد اما شش هفته اخیر مذاکراتی فشرده برای دستیابی به نتیجه‌ای تا پیش از ضرب‌الاجل نیمه شب سی‌ام سپتامبر انجام گرفت.

توافق جدید، با نام «توافق آمریکا، مکزیک، کانادا» (USMCA)، جایگزین نفتا می‌شود و با استقبال مقام‌های سه کشور روبه‌رو شده است.

آمریکا و کانادا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که توافق جدید منجر به «تجارتی آزادتر، داد و ستدی منصفانه‌تر و قوی‌تر کردن رشد اقتصادی در منطقه» خواهد شد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نیز پس از نشست کابینه‌اش که ساعات پایانی یکشنبه‌شب برای بررسی در همین مورد تشکیل شده بود به خبرنگاران گفت: «امروز روزی خوب برای کانادا است».

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز به خبرنگاران گفت: «این یک پیروزی بزرگ برای رئیس جمهور [ترامپ] است و راهبرد او در زمینه تجارت جهانی را تایید می‌کند».

لوئیس ویده‌گارای، وزیر خارجه مکزیک، نیز در پیامی توئیتری نوشت: «امشب شبی خوب برای مکزیک و برای آمریکای شمالی است».

به نوشته خبرگزاری فرانسه، توافق جدید با اینکه محصولات خودروسازی کانادا و مکزیک را از تهدید دونالد ترامپ برای وضع تعرفه‌های جدید نجات داد، اما وضع فولاد و آلومینیوم چندان روشن نیست و به عهده وزارت بازرگانی آمریکا گذاشته شده است.

مجالس قانونگذاری سه کشور باید توافق جدید را تایید کنند و پس از آن، احتمالا یک ماه دیگر، رهبران سه کشور آن را امضا خواهند کرد.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، رویترز و آسوشیتدپرس / ج / پ.پ

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG