لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۱

امیدواری آمریکا به از سرگیری تحقیقات مستقل در مورد استفاده سلاح شیمیایی در سوریه


یک کودک سوری و یک بزرگسال پس از حمله مشکوک شیمیایی هفته گذشته در غوطه شرقی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

آمریکا خواستار آن است که شورای امنیت سازمان ملل تحقیقات جدیدی را برای یافتن عامل حملات شیمیایی در سوریه آغاز کند و سفیر دائم ایالات متحده در سازمان ملل ابراز امیدواری کرده که این موضوع هفته آینده به رأی گذاشته شود.

تحقیقات پیشین بین‌المللی در مورد حملات شیمیایی در سوریه که به «سازوکار مشترک تحقیق» موسوم بود، در ماه نوامبر سال گذشته میلادی و پس از آنکه روسیه برای سومین بار در یک ماه تلاش‌های برای تداوم آن را ناکام گذاشت، پایان یافت.

بعدتر در ماه ژانویه امسال پیش‌نویسی را برای انجام تحقیقات جدید به شورای امنیت پیشنهاد کرد اما این پیش‌نویس هیچگاه به رأی گذاشته نشد. پیش‌نویس روسیه از سوی آمریکا به عنوان پیشنهادی برای منحرف کردن اذهان از طرح فرانسه توصیف شده که عاملان حملات شیمیایی را هدف قرار داده بود.

در این زمینه نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل به رویترز گفت که سازوکاری که روس‌ها در پیشنهاد خود را مطرح کردند، متضمن شروعی برای تحقیقات نبود و از این روست که ما به سازوکار دیگری اندیشیدیم.

خانم هیلی اضافه کرد که ما از زمان که «سازوکار مشترک تحقیق» [در ماه نوامبر] پایان گرفت، بر سازوکار جدید تمرکز داشتیم.

او گفت که ما روی این که روس‌ها هم معتقدند مشکلی در این زمینه موجود است حساب کرده‌ایم اما اگر آن ها به هیچ سازوکاری متمایل نباشند، طبیعی است که آن را وتو خواهند کرد.

تحقیقات مشترک پیشین سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی، حکومت سوریه را برای توسل به گاز ساردین در حملات شیمیایی خان شیخون در اوائل بهار امسال و نیز چندین مورد استفاده از گاز کلورین به عنوان سلاح مسئول شناخت، اما در عین حال شبه‌نظامیان داعش را هم به دلیل استفاده از گاز خردل سرزنش کرد.

آن طور که رویترز گزارش داده پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا، روز پنجشنبه با کارشناسان شورای امنیت در میان گذاشته شده، اما دیپلمات‌ها می‌گویند که روسیه در این نشست شرکت نکرده است.

این پیش‌نویس که نسخه‌ای از آن به رویت رویترز رسیده، تشکیل یک سازوکار مستقل تحقیقات را برای مدت یک سال پیشنهاد می‌کند؛ سازوکاری که عامل حملات شیمیایی در سوریه را شناسایی کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG