لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۵۹

سفر فرمانده نیروی زمینی سپاه به پاکستان برای پیگیری وضعیت مرزبانان ربوده شده


سخنگوی سپاه پاسداران خبر داد که فرمانده نیروی زمینی سپاه برای پیگیری موضوع آزادسازی ۱۲ نیروی نظامی ربوده شده ایران به پاکستان سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رمضان شریف خبر داد که محمد پاکپور، صبح روز دوشنبه، ۳۰ مهر، در رأس هیاتی برای پیگیری این موضوع به پاکستان سفر کرد.

آقای پاکپور روز چهارشنبه، ۲۵ مهر، گفته بود که جمهوری اسلامی آمادگی هرگونه عملیات مشترک با ارتش پاکستان «برای دستگیری اشرار و آزادسازی گروگان‌ها را دارد و ما این قضیه را پیگیری می‌کنیم».

پیش از این وزیر کشور و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در تماس تلفنی با فرمانده ارتش و وزیر کشور پاکستان خواستار «اقدام سریع و قاطع» این کشور برای آزادی ۱۴ نیروی نظامی ایران و بازداشت ربایندگان آنان شده بودند.

مقام‌های نظامی و امنیتی ایران، بارها پاکستان را هدف انتقادهای خود قرار داده و اسلام‌آباد را متهم به «تعلل» در تأمین امنیت مرزهای مشترک کرده‌اند.

در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که مرزهای مشترک با افغانستان و هند برای پاکستان اهمیت بیشتری داد.

به گفته آقای ظریف، در عین حال مقام‌های پاکستانی وعده داده‌اند که نیروهای خود در مرز با ایران را افزایش دهند.

جمهوری اسلامی همچنین پیش از این دو بار به داخل خاک پاکستان راکت شلیک کرده است.

روز سه‌شنبه هفته گذشته چند نیروی نظامی ایران ربوده شدند و گروه «جیش‌العدل» اعلام کرد که افراد این گروه بامداد سه‌شنبه یک پایگاه مراقبتی را در شهرستان میرجاوه «به‌صورت کامل خلع سلاح» کرده‌اند.

سپاه پاسداران از نقش «عامل یا عوامل نفوذی» در این اتفاق سخن گفته و فرمانده سپاه نیز اعلام کرده که این افراد«ابتدا بی‌هوش شده» و بعد ربوده شده‌اند.

پیش از این تعداد افراد ربوده شده ۱۴نفر اعلام شده بود اما سخنگوی سپاه پاسداران روز دوشنبه از ربوده شدن ۱۲ نفر شخن گفته و کانال جیش العدل نیز تصویر ۱۲ نفر را منتشر کرده است.

در تصاویری که در کانال منتسب به گروه «جیش‌العدل» منتشر شده افراد ربوده‌شده بر زمین نشسته‌اند و مقادیری سلاح سنگین، ازجمله آرپی‌جی و تیربار و خشاب‌های طولانی، در مقابل آنها چیده شده است.

گروه جیش العدل که تاکنون بارها با مربانان ایران در این استان درگیر شده است، تعدادی از آنها را گروگان گرفته یا به قتل رسانده است، خود را مدافع «اهل سنت» در استان سیستان و بلوچستان می‌داند.

این در حالی است که مقام‌های ایران این گروه را «تروریستی» و وابسته به کشورهای خارجی معرفی می‌کنند.

با استفاده از خبرگزاری ایسنا، کانال تلگرام منتسب به گروه «جیش‌العدل» و رادیو فردا / ا.م / پ.پ
XS
SM
MD
LG