لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۱۸

عبداللهی: با دستور رهبر پاکسازی درونی قوه قضائیه در حال انجام است


علی عبداللهی می گوید، پاکسازی درونی دستگاه قضایی متوقف نمی شود.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه روز چهارشنبه ۲۳ مرداد از «پاکسازی» در درون قوه قضائیه با دستور رهبر جمهوری اسلامی خبر داده است.

به گزارش ایرنا، علی عبداللهی در نشست شورای اداری سقز گفته است: «اکنون طبق فرمایش ایشان پاکسازی از درون قوه قضائیه در حال انجام است.»

در حالی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه از پاکسازی درونی قوه قضائیه به دستور رهبر جمهوری اسلامی خبر داده است که طی هفته‌های اخیر گزارش هایی در خصوص فساد در قوه قضاییه ایران در دوران ریاست صادق لاریجانی منتشر شده است و گفته می شود اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر آقای لاریجانی به اتهام «توصیه و اعمال نفوذ در برخی پرونده‌های قضایی» بازداشت شده است.

آقای طبری در دوران ریاست هاشمی‌ شاهرودی بر قوه قضائیه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بود.

علی عبداللهی همچنین گفته است، « مدیریت قوه اکنون این عملیات را از درون دستگاه قضایی آغاز کرده و در پاکسازی بیرونی هم هیچ وقت توقفی در کار نخواهد بود.»

علی خامنه‌ای ، رهبر جمهوری اسلامی ۱۶ اسفند سال گذشته ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب کرد و با صدور حکم دیگری صادق لاریجانی را نیز رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کرد.

در ادامه خبرها از فساد در قوه قضاییه ایران، روز جمعه گذشته نیز گزارش‌هایی از بازداشت عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان سابق تهران، منتشر شد، اما قوه قضائیه این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

هفته پیش برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از نامه صادق لاریجانی به رهبر جمهوری اسلامی درباره اکبر طبری و تهدید تلویحی او برای عزیمت به نجف خبر داده بودند.

اما، روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اما اعلام کرد که گزارش‌ها درباره نامه صادق آملی لاریجانی، رئیس این مجمع، به رهبر جمهوری اسلامی درباره برخی متهمان یا «هجرت به نجف اشرف» صحت ندارد و «کذب محض است».

موضوع اکبر طبری و فساد در قوه قضائیه در دوران ریاست صادق لاریجانی را نخستین بار علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس، در مناظره با مصطفی تاج‌زاده مطرح کرد و گفت، وی «بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه» و «مایه بدنامی» و «زد و بند» بوده است.

دفتر صادق لاریجانی، رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، این سخنان را «کذب محض»، «توهین به دو رئیس قوه قضائیه» و «ابزاری برای پروژه تخریب» صادق لاریجانی خواند.

پس از این سخنان علیرضا زاکانی به صادق لاریجانی توصیه کرد که «تا دیر نشده» از معاون اجرایی سابق قوه قضائیه تبری جوید.

پیش از این اعتراضاتی از سوی گروه‌های داخل نظام به حجم «گسترده و سیستماتیک» فساد در جمهوری اسلامی به خصوص قوه قضائیه مطرح شده بود.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران در سال ۱۳۹۶ مقامات ارشد قوه قضاییه کشور را «متهمان درجه یک فساد» نامیده بود.

با استفاده از ایرنا و رادیو فردا؛ خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۷۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG