لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۴۰

بمب‌گذاری در هلمند دست‌کم ۱۴ کشته بر جای گذاشت


مجروحان حمله انتحاری در ولایت هلمند.

مقام های دولت افغانستان روز جمعه سوم فروردین ، گفتند، بر اثر انفجار بمبی که در یک خودرو کار گذاشته شده بود در ولایت هلمند حداقل ۱۴ نفر از کسانی که برای تماشای مسابقه کشتی آمده بودند کشته شده و ۴۲ نفر دیگر نیز مجروح شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را نپذیرفته است. این انفجار در نزدیکی جمیعتی شامل والی و نمایندگان مجلس محلی ولایت هلمند در خارج ساختمان یک ورزشگاه در لشکرگاه مرکز این ولایت در جنوب افغانستان روی داد.

سخنگوی والی هلمند گفت راننده خودرو پس از آنکه به او اجازه داده نشد وارد محوطه شود بمب را منفجر کرد.

طالبان کنترل بخش وسیعی از ولایت هلمند را که مرکز اصلی تولید تریاک است در دست دارد. اما نیروهای دولتی با حمایت حملات هوایی سنگین آمریکا توانسته اند از سقوط شهر لشکرگاه جلوگیری کرده و در برخی نقاط ولایت نیز پیشروی کرده اند.

شهر لشکرگاه که سال گذشته از سوی طالبان در معرض خطر قرار گرفته بود در ماههای اخیر و به دنبال پيشروی های نیروهای دولتی در مجموع آرام بوده است.

با این همه بمب گذاری انتحاری روز جمعه در لشکر گاه که دو روز پس از یک بمب گذاری انتحاری در شهر کابل توسط گروه «خلافت اسلامی» روی می دهد تاکیدی بر تداوم خطر حملات خشونت بار در سراسر خاک افغانستان است و معمولا با فرارسیدن بهار این حملات تشدید می شوند.

اشرف غنی رییس جمهور افغانستان به گروه طالبان پیشنهاد مذاکره صلح داده ولی تاکنون هیچ نشانه ای از توقف حملات این گروه دیده نمی شود که هدف آن بیرون راندن نیروهای خارجی و تاسیس حکومت اسلامی بر مبنای برداشت سختگیرانه آنها از شریعت است.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG