لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۵

مقام عراقی: بغدادی در بیمارستانی صحرایی در سوریه تحت مداواست


مقام‌های امنیتی عراق هفته پیش فهرستی با عنوان «رهبران تروریستی تحت تعقیب بین‌المللی» منتشر کردند که در صدر آن نام ابوبکر بغدادی (سمت راست) آمده است.

یکی از مسئولان وزارت کشور عراق می‌گوید که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه حکومت اسلامی یا داعش، هنوز زنده است و اکنون به دلیل جراحات ناشی از یک حمله هوایی در بیمارستانی صحرایی تحت مداوا قرار دارد.

روزنامه دولتی الصباح در گزارشی به نقل از ابوعلی البصری رئیس دفتر مقابله با تروریسم وزارت کشور عراق نوشته است که بغدادی به دلیل «شکستگی استخوان و جراحت‌های جدی در پا و ناتوانی در ایستادن روی پا» به بیمارستان منتقل شده است.

این مقام عراقی همچنین گفته بغدادی هنوز زنده است و در منطقه‌ای بیابانی در سوریه نزدیک به مرز عراق به سر می‌برد.

او افزوده است که «با اطلاعات و مدارک دریافتی از منبع خود که در لایه‌های عمیق این گروه تروریستی است، مطلع شدیم که بغدادی جنایتکار به کمک همدستان خود هنوز زنده است».

روزنامه الصباح در گزارش خود در این باره اضافه کرده که ابوبکر بغدادی حال جسمی مساعدی ندارد و به بیماری دیابت مبتلاست.

در سال‌های گذشته چند بار خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی منتشر شده ولی بعد از مدتی مشخص شده که خبر نادرست است. در این زمینه گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی، نزدیک به شش ماه پیش، گزارش داده بود که رهبر گروه داعش مرده است.

مقام‌های امنیتی عراق هفته پیش فهرستی با عنوان «رهبران تروریستی تحت تعقیب بین‌المللی» منتشر کردند که در صدر آن نام ابوبکر بغدادی آمده است. رهبر گروه داعش متولد سال ۱۹۷۱ و نام واقعی او «ابراهیم عواد ابراهیم علی البدری السامرائی» است.

گروه حکومت اسلامی در سال ۲۰۱۴ توانست به سرعت بخش‌های وسیعی از غرب عراق و به ویژه شهر موصل را به کنترل خود در بیاورد و ابوبکر بغدادی، در این شهر اعلام خلافت کرد. این خلافت خودخوانده که سوریه و عراق را شامل می‌شد در ماه ژوئیه امسال با از دست دادن موصل، به شدت تضعیف شد و بعدتر در پاییز امسال مقر اصلی خود در سوریه یعنی شهر رقه را نیز از دست داد.

آمریکا از سال ۲۰۱۴ به این سو با رهبری ائتلافی از کشورهای غربی و منطقه‌ای حملات گسترده هوایی علیه این گروه هدایت کرده است، و گروه داعش که یک سال اخیر متحمل شکست‌های سنگینی شده، تقریباً مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داده است.

با استناد به گزارش‌هایی از خبرگزاری آلمان، خبرگزاری فرانسه؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG