لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۱

هشدار عراق درباره «مصادره اراده معترضان» توسط «طرف‌های خارجی»‎


شماری از معترضان در بغداد، روز شنبه ۱۱ آبان

وزارت امور خارجه عراق درباره آن‌چه «مصادره اراده عراقی‌ها توسط طرف‌های خارجی» خوانده است، هشدار داد.

این وزارتخانه روز شنبه ۱۱ آبان در واکنش به اظهارات مقامات خارجی درباره اعتراضات در این کشور از همه آنها خواست که به اصل احترام به حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور داخلی عراق پایبند باشند.

وزارت خارجه عراق در بیانیه خود بر سخنان مرجعیت شیعه مبنی بر احترام به اراده عراقی‌ها در تعیین نظام سیاسی و اداره کشورشان از طریق برگزاری یک همه‌پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان تاکید کرده است.

در این بیانیه تاکید شده که هیچ شخص یا گروه یا طرف منطقه‌ای یا بین‌المللی نباید اراده عراقی‌ها برای برگزاری یک همه‌پرسی سراسری در مورد قانون اساسی و انتخابات دوره‌ای پارلمان را مصادره کند.

این بیانیه یک روز پس از پیام آیت‌الله علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق، منتشر شده که او نیز نسبت به مصادره اراده عراقی‌ها توسط طرف‌های خارجی هشدار داده بود، سخنانی که به عنوان پاسخی به سخنان مقام‌های جمهوری اسلامی درباره اعتراض‌های عراق تعبیر شد.

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق، روز جمعه ۱۰ آبان در پیامی هشدار داده بود که هیچ قدرت خارجی «نباید خواست مردم عراق را مصادره کند».

وی تاکید کرده بود که «اصلاحات یک ضرورت است و اجزاء و چگونگی آن را اقوام و نژادهای مختلف عراق و ساکنان تمامی مناطق کشور تعیین می‌کنند.»

پیام آیت‌الله سیستانی تنها دو روز پس از آن منتشر شد که رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا و برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به سازماندهی اعتراضات در عراق و لبنان متهم کرده. آیت الله خامنه‌ای در عین حال مطالبات مردم لبنان و عراق را «به حق» دانست.

معترضان عراقی در هفته‌های گذشته خواستار کناره‌گیری دولت شده‌ و علیه فساد، بیکاری و فقر در یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان از نظر منابع نفتی شعار داده‌اند.

این اعتراض‌ها روز شنبه نیز با حضور هزاران نفر در چندین شهر عراق ادامه یافت. در همین حال خبرگزاری رویترز خبر داد که نیروهای امنیتی روز شنبه یک معترض را کشته و ۹۱ را مجروح کردند.

منابع: صفحه فیسبوک وزارت خارجه عراق، خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG