لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۹

بحرین خواستار تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری خلیج فارس شد


سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در کویت، سال ۲۰۱۳ عکس آرشیوی است

وزیر خارجه بحرین روز یکشنبه هفتم آبان،‌ خواستار تعلیق عضویت قطر در شورای اهمکاری خلیج فارس شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیخ خالد بن احمد الخلیفه در توئیتر خود نوشت: گام درست برای شورای همکاری خلیج فارس، تعلیق عضویت قطر در این شورا است تا زمانی که درخواست‌های کشورهای ما را قبول کند. اگر قطر سیاست خود را تغییر ندهد مشکلی با خروج این کشور از شورای همکاری خلیج فارس نخواهیم داشت.

بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر در تابستان سال جاری مناسبات خود را با قطر به دلیل آنچه حمایت دوحه از افراط‌گرایی و نزدیکی با ایران نامیدند،‌ قطع کردند. این در حالیست که قطر اتهام‌های این کشورها را رد کرده است.

شورای همکاری خلیج فارس که اتحادیه‌ای سیاسی و اقتصادی است، در سال ۱۹۸۱ میلادی تاسیس شد. عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، قطر،‌عمان و کویت اعضای این شورا هستند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، کارشناسان هشدار داده‌اند که ادامه بحران پنج ماهه بین قطر و بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر می‌تواند به فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس بینجامد.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی و سه کشور دیگر عربی در تابستان سال جاری از قطر خواستند به فعالیت شبکه تلویزیونی الجزیره پایان دهد،‌ روابط با ایران را محدود کند و پایگاه نظامی ترکیه در خاک خود را تعطیل کند.

قطر که در این بحران از حمایت ایران و ترکیه برخوردار است،‌ این درخواست‌ها را رد کرد.

در مقابل، عربستان سعودی و متحدانش مرزهای زمینی و دریایی خود با قطر را بستند،‌ پروازهای هوایی را متوقف و اتباع قطری را اخراج کردند.

وزیر خارجه بحرین همچنین نوشت که بحرین در کنار قطر در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت نخواهد کرد؛ «قطری که روز به ‌روز به ایران نزدیک می‌شود و میزبان نیروهای خارجی است».

وی از این سیاست قطر به عنوان «گام های خطرناکی» یاد کرد که برای امنیت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس «خطرناک» است.

قرار است نشست شورای همکاری خلیج فارس تا قبل از سال جدید میلادی تشکیل شود اما به دلیل بحران جاری ممکن است لغو شود و یا اینکه زمان آن به تعویق بیفتد.

پیش از این، امیر قطر روز یکشنبه درباره به‌کارگیری زور از سوی چهار کشور عربی برای حل بحران مناسبات خود با دوحه هشدار داد و گفت که اقدام نظامی تنها منطقه را به آشوب می‌کشاند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی افزود: دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پیشنهاد کرده است که میزبان نشست بین قطر و کشورهای مخالف آن- بحرین، مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی- باشد تا بحران میان متحدان ایالات متحده پایان یابد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، امیر قطر که با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا مصاحبه می‌کرد، افزود: با وجود این، کشورهای تحریم کننده قطر هنوز پاسخی به این پیشنهاد نداده‌اند.

وی گفت این نشست احتمالا به زودی برگزار خواهد شد.

تهدید به اقدام نظامی علیه قطر از همان روزهای نخست آغاز بحران در روابط میان چهار کشور عربی و دوحه در پنجم ژوئن امسال بر سر زبان‌ها افتاد.

رسانه‌های عرب‌زبان وابسته به کشورهای تحریم‌کننده قطر پیشنهاد کرده بودند که باید عملیات «سپر شبه جزیره‌العرب»، بازوی نظامی شورای همکاری خلیج فارس، آغاز شود. با این حال چهار کشور عربی در آن زمان چنین احتمالی را رد کرده بودند.

دیدن نظرات (۱۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG