لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۲۹

تأکید مجدد بارزانی بر برگزاری همه‌پرسی استقلال مطابق برنامه تعیین‌شده


در آستانه تاریخ تعیین شده برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و همزمان با فشارهای جهانی برای توقف این همه‌پرسی، مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودگردان کردستان تأکید کرد این همه‌پرسی بر اساس برنامه از پیش تعیین‌شده برگزار خواهد شد.

در کنفرانسی خبری که روز یکشنبه دوم مهر ماه در اربیل برگزار شد، آقای بارزانی تأکید کرد که با وجود آنکه این همه‌پرسی گام نخست در یک مسیر مذاکره طولانی برای استقلال است، همکاری و شراکت اقلیم خودگردان با دولت مرکزی عراق به پایان خود رسیده است.

بر پایه گزارش آسوشیتدپرس، رئیس اقلیم خودگردان در این نشست از جمله با اشاره به آزارهایی که از دوره حکمرانی صدام حسین بر عراق به کردهای این کشور تحمیل شده تأکید کرد که «تنها از راه استقلال است که می‌توانیم آینده‌ای را تضمین کنیم که عاری از خشونت‌های گذشته باشد».

هم دولت مرکزی عراق، هم ایالات متحده و هم سازمان ملل متحد قویاً با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در روز دوشنبه مخالفت کرده‌اند و هشدار داده‌اند که در شرایطی که نیروهای عراقی و نیروهای کرد در نبرد با گروه حکومت اسلامی هستند، این همه‌پرسی می‌تواند بی‌ثباتی در منطقه را به دنبال داشته باشد.

روز یکشنبه همزمان با اظهارات مسعود بارزانی، حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، در یک سخنرانی تلویزیونی تأکید کرد که بغداد «تمهیدات لازم» را برای حفظ یکپارچگی عراق به کار خواهد بست.

آقای عبادی تصریح کرد که «اتخاذ تصمیمی یکجانبه که بر یکپارچگی و امنیت عراق و نیز امنیت منطقه اثرگذار است، از طریق یک همه‌پرسی جدایی‌خواهانه، مخالف قانون اساسی و صلح داخلی است».

در همین روز ترکیه لایحه‌ای را که در صورت مواجهه با تهدیدات امنیت ملی، به ارتش این کشور اجازه مداخله در عراق و سوریه می‌دهد، تمدید کرد. موضوعی که به نوشته آسوشیتدپرس می‌تواند به عنوان هشداری نهایی به کردهای عراق تلقی شود.

در ایران هم روز یکشنبه شورای عالی امنیت ملی خبر داد که به درخواست دولت عراق ضمن توقف پروازهای ایرانی به اربیل و سلیمانیه، آسمان ایران را به روی پروازها از مبدأ کردستان عراق خواهد بست، و همزمان سپاه پاسداران اعلام کرد که از روز یکشنبه رزمایشی امنیتی در مناطق کردنشین شمال غرب کشور برگزار خواهد کرد. اقدامی که حاکی از نگرانی تهران در مورد نتیجه همه‌پرسی است.

در این زمینه مسعود بارزانی در کنفرانس خبری روز یکشنبه گفت که از تصمیم ایران برای بستن حریم هوایی خود بی‌اطلاع است اما چنین چیزی تصمیم داخلی ایران است. رئیس اقلیم کردستان عراق در عین حال تأیید کرد که تیراندازی‌هایی در منطقه مرزی ایران و اقلیم کردستان صورت گرفته است.

او همچنین ضمن نگرانی از تصمیم ترکیه برای بستن مرزهای خود در منطقه کردستان، با ابراز امیدواری به باز ماندن مرزها گفت که بسته بودن مرزها «نفعی برای هیچ یک از طرف‌ها در بر ندارد».

XS
SM
MD
LG