لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۳۶

تاکید دوباره مسعود بارزانی: همه پرسی استقلال برگزار خواهد شد


مسعود بارزانی در جریان گردهمایی حمایت از همه پرسی در روز پنجشنبه.

مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان روزجمعه باری دیگر تاکید کرد که همه پرسی هفته آینده برای استقلال منطقه خودگردان کردستان عراق برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای بارزانی در بخشی از سخنرانی خود برای جمعیت وسیعی که در یک ورزشگاه در شهر اربیل اجتماع کرده بودند گفت:«همه پرسی دیگر نه در اختیار من و نه در اختیار احزاب سیاسی بلکه در دست شماست. ما می گوئیم که برای مذاکرات جدی و با ذهنیتی باز با حکومت مرکزی در بغداد آماده ایم، اما بعد از ۲۵ سپتامبر چون اکنون دیگر دیر شده است.»

روز شنبه آقای بارزانی قرار است در یک کنفرانس مطبوعاتی رسما اعلام کند که همه پرسی بحث برانگیز مربوط به استقلال کردستان عراق قطعا برگزار خواهد شد.

او طی روزهای گذشته در شهرهای سلیمانیه، کرکوک، زاخو و دهوک در گردهمایی هایی سخنرانی کرده و در تمام آنها تاکید کرده است که همه پرسی برگزار خواهد شد.

به گفته منابع نزدیک به مذاکرات هنوز هم گفتگوها برای تغییر دادن نظر آقای بارزانی ادامه دارد. یکی از این منابع که حاضر نشد نام او در گزارش قید شود گفت:«هنوز هیچ چیزی قطعی نیست. مذاکرات برای دادن تضمین‌های کافی به او با هدف تغییر دادن نظرش ادامه دارد.»

دولت مرکزی عراق با برگزاری این همه پرسی مخالف است و آنرا برخلاف قانون اساسی کشور می داند. همسایگان عراق از جمله ایران و ترکیه نیز مخالفت خود را با این همه پرسی اعلام کرده اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان دولت ترکیه تهدید کرده که در صورت برگزاری همه پرسی تحریم هایی علیه اقلیم کردستان به اجرا خواهد گذاشت.

آمریکا نیز از رهبران کرد خواسته است این همه پرسی را لغو کنند چون نگران است که باعث تشدید ناآرامی در سطح منطقه خواهد شد و توجهات را از مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» منحرف خواهد کرد.

آقای بارزانی گفت:«اگر واشنگتن آنچه که بغداد با کردستان کرده بر سر تگزاس می آورد تگزاس هیچگاه به واشنگتن بازنمی گشت»

او دولت مرکزی عراق را متهم کرد که نتوانسته است با اقلیم کردستان زمینه همکاری را فراهم کند.

او از این سخنرانی خود که همزمان از تلویزیون نیز پخش می شد استفاده کرد تا حاضرین را تشویق کند تا در همه پرسی روز ۲۵ سپتامبر به استقلال ناحیه کردستان عراق رای دهند و گفت :«از همه شما می خواهم که به حوزه‌های رای گیری بروید.»

این سخنرانی آقای بارزانی آخرین روز از کارزار تبلیغاتی برای همه پرسی روز دوشنبه است. همه پرسی قرار است در تمامی اقلیم کردستان و مناطق دیگری که بین دولت مرکزی و اقلیم کردستان مورد اختلاف هستند، برگزار شود. یکی از این مناطق شهر نفت خیز کرکوک است که طبق تقسیمات جغرافیایی بخشی از استان نینوا عراق است. این شهر هم اکنون در کنترل پیشمرگه‌های کرد است.

همزمان با کارزار تبلیغاتی مربوط به همه پرسی و سخنرانی مسعود بارزانی صدها نفر از عراقی‌ها در شهر نینوا بر علیه همه پرسی دست به راهپیمایی زدند. آنها علاوه بر پرچم‌های ملی عراق پلاکاردهایی بر علیه همه پرسی خود حمل می کردند.

XS
SM
MD
LG