لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۰

سنا دو طرح پیشنهادی برای بازگشایی دولت آمریکا را رد کرد


کنگره آمریکا (عکس از آرشیو)

اعضای سنای آمریکا روز پنجشنبه چهارم بهمن دو طرح مورد حمایت جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای پایان دادن به تعطیلی بخشی از دولت فدرال را رد کردند.

طرح مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای بازگشایی دولت فدرال نتوانست حمایت اعضای سنای آمریکا را کسب کند. طرح مورد حمایت دموکرات‌ها نیز از کسب حمایت اکثریت لازم سنا بازماند.

اختلاف دونالد ترامپ و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بر سر تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک باعث شده است تا تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا وارد سی و چهارمین روز خود بشود. آقای ترامپ خواهان اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت این دیوار است. اما دموکرات‌ها با این درخواست مخالفند.

سنا ابتدا طرح جمهوریخواهان را برای بازگشایی دولت فدرال رد کرد. بر اساس این طرح بودجه دولت فدرال تا سپتامبر تامین می‌شد و پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت دیوار مرزی اختصاص داده شده بود. اما این طرح فقط ۵۰ رای کسب کرد و ۴۷ سناتور با آن مخالفت کردند. آنها برای تصویب این طرح به ۶۰ رای نیاز داشتند.

طرح مورد حمایت دموکرات‌ها دقایقی بعد مطرح شد و ۵۲ سناتور از آن حمایت کردند و ۴۴ سناتور به آن رای منفی دادند. در این طرح اشاره‌ای به بودجه مورد نیاز دیوار مرزی نشده بود.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام که با دونالد ترامپ برای حل موضوع تعطیلی دولت در ارتباط است، به خبرنگاران گفته است، طرحی مورد حمایت دو حزب در حال بررسی است که بودجه بخش های تعطیل شده دولت فدرال را برای سه تا چهار هفته تامین می‌کند و همزمان مذاکرات برای تامین امنیت مرزها نیز آغاز می‌شود.

سناتور لیندسی گراهام از نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان خواسته است از این طرح حمایت کند.

در همین حال دونالد ترامپ روز پنجشنبه پس از رای گیری در سنا گفت که آماده است طرح پیشنهادی تازه رهبران جمهوریخواهان و دموکرات های سنا را مورد بررسی قرار دهد. وی گفته است، در این طرح پیش قسط برای ساخت دیوار مرزی در نظر گرفته شده است.

دونالد ترامپ تصریح کرده است، تنها در صورتی که این پیش قسط قابل توجه باشد حاضر خواهد شد در این خصوص مذاکره کند.

این در حالی است که نانسی پلوسی پرداخت پیش قسط را رد کرده و گفته است، موضوع بازگشایی بخش هایی از دولت فدرال از موضوع تامین امنیت مرزی را باید جدا کرد.

خانم پلوسی با این حال گفت که آماده است تا با آقای ترامپ در خصوص بازگشایی بخش هایی از دولت فدرال دیدار کند.

گفته می‌شود این تعطیلی باعث شده است تا ۸۰۰ هزار کارمند دولت سرکار نروند یا حقوقی بابت کار خود دریافت نکنند.

با استفاده از گزارش رویترز، خ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG