لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۰۹

ترامپ سفرهای خارجی نانسی پلوسی را به تعویق انداخت


نانسی پلوسی (چپ) روز گذشته خواستار تعویق سخنرانی سالانه دونالد ترامپ در کنگره شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد به دلیل تعطیلی بخشی از دولت فدرال امکان استفاده ازهواپیمای نظامی برای یک سفر خارجی را ندارد.

این در حالی است که نانسی پلوسی روز گذشته با اشاره به تعطیلی بخشی از دولت فدرال، از دونالد ترامپ خواست به دلیل نگرانی های امنیتی سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت کشور را به زمانی پس از بازگشایی دولت فدرال موکول کند.

در حالی تنش بین رئیس جمهوری آمریکا و رئیس مجلس نمایندگان افزایش یافته است که امروز تعطیلی بخشی از دولت فدرال وارد بیست و هفتمین روز خود شد.

به گزارش رویترز، نانسی پلوسی و هیئتی از کنگره آمریکا قرار بود با یک هواپیما نظامی به بروکسل پایتخت بلژیک، مصر، و سپس افغانستان سفر کنند. خانم پلوسی در جریان سفر به افغانستان می‌خواست با نیروهای آمریکایی در این کشور دیدار کند.

رئیس جمهوری آمریکا در نامه‌ای نوشته است: متاسفانه باید به اطلاعات برسانم سفر شما به بروکسل، مصر و افغانستان به تعویق افتاده است .

وی اضافه کرده است: زمانی که تعطیلی دولت پایان یافت، ما برنامه‌ریزی لازم برای این گشت و گذار هفت روزه را انجام خواهیم داد.

دونالد ترامپ در این نامه نوشته است: با توجه به این که ۸۰۰ هزار کارمند آمریکایی حقوقی دریافت نمی‌کنند، من مطمئن هستم که شما هم با تعویق این سفر که جنبه روابط عمومی دارد، موافقید و آن را مناسب خواهید دانست.

دونالد ترامپ در ادامه به نانسی پلوسی پیشنهاد کرده است در صورت تمایل برای این سفر از هواپیماهای تجاری استفاده کند.

به گزارش رویترز، رئیس جمهوری آمریکا سفر نانسی پلوسی را نیم ساعت پیش از آغاز لغو کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفته است، رئیس جمهوری آمریکابه عنوان فرمانده کل قوا از اختیار قانونی اش استفاده کرده است.

خانم سندرز می‌گوید که استفاده خانم پلوسی از هواپیماهای نظامی می بایست توسط وزارت دفاع تایید می‌شد.

این در حالی است که یک سخنگوی خانم پلوسی تصریح کرده است، هدف سفر هیات کنگره به بروکسل دیدار با مقام های ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود.

رویترز می‌گوید، به نظر می رسد لغو سفر خانم پلوسی واکنشی به نامه او در روز سه شنبه برای تعویق سخنرانی سالانه آقای ترامپ درباره وضعیت کشور در کنگره باشد.

اختلاف دونالد ترامپ و دموکرات‌ها در کنگره آمریکا بر سر تامین بودجه مورد نیاز برای ساخت دیوار در مرز با مکزیک باعث شده است تا بخش‌هایی از دولت فدرال آمریکا تعطیل شود.

آقای ترامپ خواهان اختصاص بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت این دیوار است. اما دموکراتها با این درخواست مخالفند. گفته می‌شود این تعطیلی باعث شده است تا ۸۰۰ هزار کارمند دولت سرکار نروند یا حقوقی بابت کار خود دریافت نکنند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG