لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۳

نرخ بیت‌کوین در معاملات بازارهای جهانی از مرز ۱۸ هزار دلار گذشت


نرخ بیت‌کوین در هفته‌های اخیر رشد پرشتابی داشته است.

در ادامه افزایش قیمت بیت کوین، ارزش آن پس از آغاز مبادله‌اش در معاملات بازارهای جهانی از مرز ۱۸ هزار دلار گذشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این صعود قیمت در شرایطی صورت گرفته است که داد و ستد این ارز دیجیتال بحث‌برانگیز در ساعت ۲۳ روز یکشنبه به وقت گرینویچ در «بورس اختیار معامله شیکاگو» با نرخ ۱۵ هزار دلار برای هر واحد بیت‌کوین شروع شده بود.

چهار ساعت و بیست دقیقه بعد، نرخ معامله هر واحد بیت‌کوین با رسیدن به مبلغ ۱۷هزار و ۷۵۰ دلار از حداکثر ارزش آن در سیستم‌های اینترنتی کنترل نشده دیگر فراتر رفت تا جایی که حتی از مرز ۱۸ هزار دلار برای هر واحد هم عبور کرد.

معامله بیت‌کوین پس از آن شروع شد که «کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالا» در آمریکا، سی اف تی سی، روز دهم آذر، اجازه تبادل این ارز دیجیتال را صادر کرد و همزمان نسبت به احتمال بی‌ثباتی و ریسک ناشی از معاملات آن هشدار داد.

نرخ بیت‌کوین در هفته‌های اخیر رشد پرشتابی داشته است و در حالی‌که در ابتدای سال جاری میلادی، نرخ هر واحد آن یک هزار دلار خرید و فروش می‌شد، در ماه گذشته برای نخستین بار قیمتش از مرز ۱۰ هزار دلار گذشت به‌طوری‌که پنجشنبه گذشته، ۱۶ آذر، به ۱۶ هزار و ۷۷۷ دلار رسید.

بر اساس این گزارش، پیش بینی می‌شود نخستین معامله بیت‌کوین در«بورس اختیار معامله شیکاگو» هفته آینده در معاملات بورس رقیب، بازار تجارتی شیکاگو، تکرار شود.

معامله این ارز دیجیتالی با وجود فراهم‌کردن فرصتی برای سرمایه‌گذاری بازرگانان حرفه‌ای، به دلیل فقدان نظارت همچنان در جلب عده‌ای از سرمایه‌گذاران ناموفق بوده است.

با وجود آنکه بیت‌کوین توانسته است به فضای بازار الکترونیک «بورس اختیار معامله شیکاگو» راه یابد ولی این بورس در مقایسه با بازار بورس نیویورک از اهمیت چندانی برخوردار نیست.

البته ورود بیت‌کوین به بازارهای معاملات روز نشانگر تغییر نگرش عمومی نسبت ارز دیجیتالی است که زمانی به حوزه معاملات مواد مخدر و دیگر فعالیت‌های غیرقانونی منسوب می‌شد.

هنوز بسیاری از نهادهای عمده در بازارهای جهانی با توجه به غیبت نهادی پشتیبان به نام بانک مرکزی و همچنین خلاء وجود نرخ معامله قانونی برای آن، نسبت به بیت‌کوین رویکرد محافظه‌کارانه‌ای اتخاذ کرده‌اند از جمله شماری از سازمان‌های مالی پیشرو، همانند جی.پی.مورگان چیس، بانک آمریکایی مریل لینچ، سیتی گروپ، بارکلیز، سوسیه‌ته جنرال و مورگان استنلی هم با خودداری از واسطه‌گری مالی همچنان سرگرم مطالعه بیت‌کوین هستند.

XS
SM
MD
LG