لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۸

انتقاد دو مدیر پیشین اطلاعاتی آمریکا از سخنان ترامپ در مورد پوتین


از راست: برنان و کلپر

دو تن از مدیران پیشین نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده، از اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کشور خود، منبی بر این‌که از منظر او ولادیمیر پوتین در بیان موضوع دخالت نکردن مسکو در انتخابات آمریکا صادق است، انتقاد کردند.

جان برنان، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، و جیمز کلپر، اداره‌کننده پیشین اطلاعات ملی آمریکا (جامعه اطلاعاتی ایالات متحده) ۲۱ آبان ماه از اظهارات آقای ترامپ انتقاد کرده‌اند.

جان برنان، به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است «به نظر من آقای ترامپ، به هر دلیلی، یا نگران آن‌چیزی‌ست که آقای پوتین می‌تواند انجام دهد، و یا نگران نتیجه تحقیقات فعلی‌ست… آنچه آقای ترامپ در مقابل روس‌ها انجام می‌دهد یا ناشی از ساده‌ انگاشتن یا ناشی از جهل یا ترس است».

اشاره برنان به تحقیقاتی‌ست که در حال حاضر توسط مستشار ویژه‌ای در مورد اتهام‌های واردشده به مسکو، مبنی بر دخالت در روند انتخابات ایالات متحده، با هدف تاثیرگذاری بر نتیجه آن، جریان دارد. در جریان همین تحقیقات، در هفته نخست آبان، پل منافورت مدیر پیشین کارزار انتخاباتی آقای ترامپ و ریک گیتس از مقام‌های ارشد پیشین این کمپین با اتهام‌هایی از سوی رابرت مولر، مستشار ویژه، روبه‌رو شدند.

دونالد ترامپ در واکنش به اتهام‌های واردشده به پل منافورت تصریح کرده بود آن‌ها سال‌ها پیش از پیوستن او به کارزار انتخاباتی ترامپ روی داده و بین کارزارش و روسیه «هیچ تبانی وجود ندارد». او در عین حال پرسیده‌است چرا «بر هیلاری (کلینتون) متقلب و دموکرات‌ها تمرکز نمی‌شود». ←​بیشتر بخوانید

در جریان مصاحبه روز یک‌شنبه سی‌ان‌ان، علاوه بر جان برنان، جیمز کلپر نیز گفته است رهبران خارجی که برای آقای ترامپ «فرش قرمز» پهن می‌کنند قادر هستند براو تاثیر بگذارند: «به نظر من هم چینی‌ها و هم روس‌ها فکر می‌کنند می‌توانند او را بازی دهند».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور‌ی آمریکا روز شنبه، در جریان اجلاسی که در ویتنام برگزار شد و در آن با هم‌تای روس خود دیدار کرد، گفته‌ بود سخنان پوتین مبنی بر تکذیب اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا را باور می‌کند. ←​بیشتر بخوانید

این سخنان در همان زمان با انتقادهایی در آمریکا روبه‌رو شده، از جمله سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین که در بیانیه‌ای با اشاره با شعار انتخاباتی ترامپ در مورد «اولیت دادن به آمریکا» گفته بود «در این‌که به حرف یک سرهنگ کا‌.گ.ب اعتماد شود و نه نهادهای اطلاعاتی آمریکا، هیچ‌گونه «اولویت دادن به آمریکا»یی، وجود ندارد». ←​بیشتر بخوانید

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در برآوردی در زمستان گذشته، روسیه را متهم به دخالت در انتخابات ایالات متحده کرده بودند. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای نیز روز شنبه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود در ارزیابی این سازمان در پیوند با دخالت روسیه در انتخابات، از زمان گزارش پیشین در ماه ژانویه، تغییری به وجود نیامده است.

روز دوشنبه دونالد ترامپ تاکید کرد به نهادهای اطلاعاتی آمریکا اعتماد دارد و برآوردهای آن‌ها را در مورد دخالت‌های روسیه باور می‌کند. او در جریان یک کنفرانس خبری همراه جان دای کوانگ، رئیس‌جمهوری ویتنام، گفت قصد داشته به این موضوع اشاره کند که ولادیمیر پوتین در مورد تکذیب دخالت‌ها، صادقانه حرف می‌زده و منظور این نیست که خود او (ترامپ) لزوما به این حرف‌ها اعتماد دارد یا نه.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG