لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۴۰

تلگراف: «اعلام آمادگی بریتانیا برای بازپرداخت ۴۰۰ میلیون پوند بدهی به ایران»


بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، به خاطر اظهاراتش در مورد نازنین زاغری عذرخواهی کرده است
بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، به خاطر اظهاراتش در مورد نازنین زاغری عذرخواهی کرده است

روزنامه بریتانیایی تلگراف خبر می‌دهد که دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده است تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بازپرداخت کند.

این روزنامه می‌نویسد که این مبلغ قرار است در ازای آزادی نازنین زاغری به ایران پرداخت شود. این در حالی است که به نوشته خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا که نخواسته نامش فاش شود گفته است که بین این دو موضوع «ارتباطی وجود ندارد.»

روز پنج‌شنبه وزارت خارجه ایران نیز ارتباط این دو موضوع با هم را تکذیب کرد.

نازنین زاغری رَتکلیف، امدادگر ایرانی-بریتانیایی است که هنگامی که برای سپری کردن تعطیلات به ایران سفر کرده بود در فروردین‌ماه سال ۹۵ بازداشت و مدتی بعد به «توطئه‌چینی» به منظور سرنگونی حکومت متهم شد.

در حالی که خانم زاغری اتهامات حکومت علیه خود را تکذیب می‌کند، دادگاهی در تهران او را به پنج سال حبس محکوم کرده است.

روزنامه تلگراف روز چهارشنبه ۲۴ آبان نوشت مبلغی که بریتانیا حاضر به پرداخت آن شده در چارچوب پولی است که آن کشور به خاطر یک معامله تسلیحاتی در زمان آخرین شاه ایران به ایران بدهکار است.

این قرارداد تسلیحاتی حدود چهل سال پیش امضا شد و بنابر گزارش‌ها، بریتانیا بخشی از سلاح‌ها و تجهیزات را به ایران تحویل نداده است.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، سال گذشته گفته بود که بازداشت همسر او دلایلی فراتر از فعالیت‌هایش دارد و به روابط تهران و لندن بازمی‌گردد؛ به این شکل که ایران خواستار پرداخت بدهی خرید تسلیحاتی پیش از انقلاب در برابر آزادی همسرش است. مقام‌های ایران این موضوع را رد کرده‌اند.

به نوشته خبر تازه تلگراف، تحریم‌های سازمان ملل و ایالات متحده علیه ایران تاکنون از پرداخت این مبلغ به ایران جلوگیری کرده‌اند و مقام‌های بریتانیایی به دنبال مشاوره قانونی بوده‌اند تا راهی برای انتقال آن به ایران پیدا کنند.

تلگراف از قول منابع دولتی بریتانیا که نامشان فاش نشده می‌نویسد که دولت این کشور نمی‌خواهد پرداخت این مبلغ را به طور مستقیم به آزادی نازنین زاغری ربط دهد.

این منابع در عین حال گفته‌اند که در بحبوحه تلاش‌ها برای آزادی خانم زاغری، بریتانیا قصد دارد با پرداخت این مبلغ رویکردی بر پایه «حسن نیت» به تهران نشان دهد.

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه گفت که «پرداخت بدهی دولت بریتانیا به ایران به پرونده خانم نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و این دو موضوع، دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.»

مسئله حبس نازنین زاغری چند هفته‌ای است که در پی اظهار نظر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، درباره او در صدر اخبار است و این مقام بلندپایه حتی به دلیل این اظهار نظر خود مجبور به عذرخواهی شد.

در نخستین اظهار نظر خود درباره مسئله حبس خانم زاغری در ایران، وزیر خارجه بریتانیا گفته بود که خانم زاغری پیش از بازداشتش سرگرم تدریس خبرنگاری در ایران بوده است، امری که نازنین زاغری و کارفرمای او آن را تکذیب می‌کنند.

زاغری برای بنیاد تامسون رویترز، نهاد خیریه‌ای در لندن، کار می‌کرد. بنیادی که مستقل از مؤسسه خبری تامسون رویترز و خبرگزاری رویترز است.

پس از اظهار نظر وزیر خارجه بریتانیا، نازنین زاغری بار دیگر بدون اعلام قبلی به دادگاه احضار شد. ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری هم به خبرنگاران گفت که خانم زاغری پس از این اظهارات، به جرایم جدیدی متهم شده که مجازات آن می‌تواند ۱۶ سال حبس به محکومیت او بیفزاید.

XS
SM
MD
LG