لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۶

بوریس جانسون: از مقامات ایران خواسته‌ام که شهروندان دوتابعیتی را آزاد کنند


بوریس جانسون درباره درخواستش از مقام‌های ایرانی برای آزادی زندانیان دو تابعیتی به پارلمان بریتانیا گزارش داد.

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۰ آذر گفت که در دیدار خود با مقامات ایران از آنها خواسته که شهروندان دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی را آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای جانسون که در پارلمان بریتانیا حاضر شده بود اظهار داشت: «من خواستار آن شدم که آنها را به خاطر مسائل انسان‌دوستانه را آزاد کنند.»

وی افزود: «مسائل تا حدی پیچیده است آن هم به این خاطر که ایران این افراد را شهروند خود می‌داند. به همین خاطر من نمی‌خواهم امید واهی بدهم. اما سفرم به تهران ارزشش را داشت. حالا خیلی زود است که درباره نتایج این سفر اطمینان حاصل کنیم.»

نازنین زاغری و کمال فروغی دو شهروند ایرانی بریتانیایی هستند که در ایران زندانی شده‌اند و قوه قضاییه جمهوری اسلامی هر دو را به جاسوسی متهم کرده است.

خانم فروغی که ۷۷ ساله است از هفت سال پیش زندانی شده. نازنین زاغری کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز همخرداد ماه ۱۳۹۵ هنگام بازگشت از ایران به بریتانیا در فرودگاه بازداشت و به پنج سال زندان محکوم شد.

وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرده که بوریس جانسون در مذاکره با حسن روحانی در تهران به موضوع این شهروندان ایرانی بریتانیایی پرداخته است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که آقای جانسون روز یکشنبه ۱۹ آذر با خانواده نازنین زاغری ملاقاتی ۴۵ دقیقه‌ای داشت. وزیر خارجه بریتانیا پیش از این طی سخنانی در حمایت از نازنین زاغری او را روزنامه‌نگار نامیده بود در الی که بنیاد تامسون رویترز می‌گوید خانم زاغری هیچ وقت کار روزنامه‌نگاری نکردهو سفرش به ایران نیز جهت دیدار با خانواده است.

مقامات ایران این سخن بوریس جانسون را مدرکی بر گناهکاری نازنین زاغری دانستند اما وزارت خارجه بریتانیا ضمن تصحیح سخنان آقای جانسون تاکید کرد که چنین امری هیچ اتهامی را توجیه نمی‌کند.

روز دوشنبه همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تایید کرد که یکی از محورهای مذاکرات بوریس جانسون با مقامات ایرانی، حکم زندان نازنین زاغری بوده است.

بهرام قاسمی گفت: «خانم زاغری ایرانی است و از نظر سیستم قضایی ما محکوم شده‌است و دوران محکومیت خود را طی می‌کند».

وی اضافه کرد: «وزیر امور خارجه (ایران) در جریان گفت‌وگوها اعلام کرد که با توجه به مسائل انسان‌دوستانه، موضوع این خانم را با مقامات ایرانی مطرح می‌کند ولی این یک موضوع قضایی است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG