لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۳۱

دولت ترزا می بار دیگر از پارلمان بریتانیا رای اعتماد گرفت


به رغم شکست سنگین خانم می در کسب موافقت پارلمان با طرح «برگزیت»، وی روز چهارشنبه بار دیگر رای اعتماد گرفت.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، غروب روز چهارشنبه ۲۶ دی بار دیگر در پارلمان این کشور رای اعتماد گرفت.

بر اساس نتایج رای‌گیری در مجلس عوام بریتانیا، ۳۲۵ نماینده به دولت خانم می رای مثبت و ۳۰۵ نماینده رای منفی دادند. بدین ترتیب دولت وی می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

پیشتر گزارش‌ها نیز حاکی از آن بود که به رغم شکست سنگین خانم می در کسب موافقت پارلمان با طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت»، وی روز چهارشنبه رای اعتماد خواهد گرفت.

تنها هفتاد و سه روز به موعد مقرر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده و در این شرایط شکست طرح ترزا می ابهامات بسیاری بر سر آینده این خروج بوجود آورده است.

۴۳۲ رای مخالف نمایندگان مجلس عوام به طرح ترزا می در برابر ۲۰۲ رای موافق، سنگین‌ترین شکست یک نخست‌وزیر در تاریخ مدرن بریتانیا را رقم زده است. وی در انتهای این رای‌گیری خواستار برگزاری نشستی در پارلمان بریتانیا شد تا میزان حمایت نمایندگان از ادامه کار دولت خود را بسنجد.

در این میان برخی از کشورهای اتحادیه اروپا تاکید داشته‌اند که برای توافق تازه با بریتانیا مذاکره نخواهند کرد، امری که به معنای آن است خروج بریتانیا از این اتحادیه بدون هیچ گونه توافقی خواهد بود.

اما از سوی دیگر، نمایندگان پارلمان در نشست روز سه‌شنبه خود از نخست‌وزیر خواستند از خط قرمزهایی که برای مذاکرات برگزیت تعیین کرده بود، کوتاه بیاید و طرح دیگری آماده کند.

خانم می گفته که قصد دارد در ابتدا با احزاب پارلمان رایزنی کند و تا روز دوشنبه نتیجه را اعلام خواهد کرد.

وی با این حال تاکید کرده که دو اصل کلی را در این میان به هیچ وجه رها نخواهد کرد، یکی محدود کردن مهاجرت از اتحادیه اروپا و دیگر اینکه بریتانیا باید سیاست تجاری خود را داشته باشد.

این امر به معنای رد درخواست حزب کارگر بریتانیا برای عضویت این کشور در یک اتحادیه گمرکی یا بازار واحد اتحادیه اروپاست.

اظهارات روز چهارشنبه خانم می همچنین حاوی اشاراتی به تمایل بریتانیا برای تاخیر در برگزیت نیز بود. وی گفت که اگر برنامه روشنی برای دستیابی به یک توافق وجود داشته باشد، اتحادیه اروپا نیز چنین اجازه‌ای خواهد داد. گرچه دفتر نخست‌وزیر تاکید دارد که دولت می‌خواهد در موعد مقرر برگزیت را اجرایی کند.

مقامات اتحادیه اروپا پیش از این گفته‌اند که تعویق برگزیت ممکن است، اما فقط تا زمانی که اعضای جدید پارلمان اروپایی در ماه ژوئن تشکیل جلسه دهند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است: «هنوز زمان برای مذاکره داریم، اما فعلا منتظریم که ببینیم نخست‌وزیر بریتانیا چه طرحی دارد».

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، هم عنوان کرده که به نظر می‌رسد هنوز جا برای گفت‌وگو بر سر یکی دو مورد وجود دارد.

منبع: خبرگزاری فرانسه/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG