لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۴

تهدید چین به مقابله به مثل با تعرفه‌های تجاری آمریکا «به هر بهایی»


تنها ساعاتی پس از تهدید دونالد ترامپ به وضع ده‌ها میلیارد دلار دیگر تعرفه بر کالاهای چینی، چین رسماً هشدار داد که عقب نخواهد نشست و «به هر بهایی» با این تعرفه‌های تجاری مقابله خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ادامه اقدام خود در راستای وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی روز پنج‌شنبه از وضع صد میلیارد دلار دیگر تعرفه سخن گفت.

در پاسخ، به گزارش خبرگزاری رویترز، تنها ساعاتی بعد وزارت بازرگانی چین بار دیگر تاکید کرد که این کشور گرچه در پی «جنگ تجاری» نیست، از چنین جنگی «هراسی هم ندارد».

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «چنانچه ایالات متحده به اعتراض‌های چین و جامعه بین‌الملل وقعی نگذارد و در راه یک‌جانبه‌گرایی و حمایت‌گرایی پافشاری کند، آن گاه چین نیز این راه را تا به آخر و به هر بهایی خواهد رفت.»

رسانه‌ها و نشریه‌های حکومتی چین نیز در چند روز گذشته به انتقاد از اقدامات دونالد ترامپ تاخته و تهدیدهای او را حتی «مسخره» توصیف کرده‌اند.

سیاست حمایت‌گرایی یا حمایت از صنایع داخلی کشور از جمله شعارهای انتخاباتی رئیس جمهور کنونی آمریکا بود و او در تلاش برای تحقق این شعار در آغاز سال ۹۷ فرمانی را برای وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی امضا کرد.

آقای ترامپ همچنین مدت‌هاست که خواستار بررسی دوباره وضعیت تعرفه فلزات آمریکا شده و می‌گوید تعرفه برای چین به دلیل سابقه «رفتارهای غیرمنصفانه تجاری» این کشور است.

او دلیل وضع تعرفه‌های اضافی بر کالاهای چینی را تجارت «غیرمنصفانه» چین و «دزدی مالکیت معنوی» در این کشور ذکر کرده است.

به گفته مقام‌های آمریکایی، چین شرکت‌های آمریکایی را مجبور می‌کند تا مالکیت معنوی فناوری‌های خود را به رقبای چینی واگذار کنند تا اجازه سرمایه‌گذاری در این کشور داشته باشند.

در حالی که چین این اتهام را رد می‌کند، واقعیت این است که شرکای تجاری چین سال‌هاست که همچون آقای ترامپ گلایه دارند که این کشور قوانین سازمان تجارت جهانی را زیر پا می‌گذارد

دونالد ترامپ همچنین گفته است بسته به روش محاسبه، آمریکا در برابر چین ۵۰۴ میلیارد دلار و به روایتی دیگر ۳۷۵ میلیارد دلار کسری تجاری دارد که ناشی از تجارت «غیرمنصفانه» با چین است.

با این حال از سوی دیگر تحلیل‌گران بازار هشدار داده‌اند که پافشاری رئیس‌جمهور آمریکا به این گونه اقدامات در برابر چین به «جنگی تجاری» خواهد انجامید که برای تمام دنیا عواقب خواهد داشت.

گرچه به گفته کارشناسان این تعرفه‌ها هنوز در حد تهدید است و راه مذاکره و چانه‌زنی هم‌چنان باز است، همین کارشناسان هشدار داده‌اند که اگر این تهدیدها به جنگی تجاری بینجامد، این رخداد عواقب مخرب داخلی و خارجی فراوان خواهد داشت.

از جمله خبرگزاری رویترز در گزارش خود به نقل از کارشناسان مؤسسه «آکسفورد اکونومیکس» می‌گوید که بروز جنگ میان دو کشور پیش از هر چیز بر رشد ناخالص داخلی هر دو اثری منفی خواهد داشت.

این خبرگزاری پیشتر نوشته بود که بسیاری از شرکت‌های آمریکایی از اقدامات دونالد ترامپ برای جلوگیری از سرقت مالکیت معنوی حمایت می‌کنند، اما مطمئن نیستند که راه مقابله با این پدیده افزایش تعرفه کالاها باشد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز؛ ف.دو./م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG