لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۵۷

چین بار دیگر بر حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرد


وزارت خارجه چین روز چهارشنبه تاکید کرد که همه طرف‌ها همچنان باید توافق هسته‌ای با ایران را محترم بشمارند چرا که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اعلام کرده که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هوا چونئینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفراس مطبوعاتی گفت آن کشور از گزارش‌های مربوط به سخنان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد آنچه که برنامه‌های پنهانی ایران برای تولید سلاح‌های هسته‌ای توصیف کرده و واکنش‌ها به سخنان او اطلاع دارد.

خانم هوا افزود، آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها نهاد بین المللی است که حق دارد بر نحوه اجرای توافق هسته‌ای با ایران نظارت کرده و در مورد آن قضاوت کند و چین می‌داند که این نهاد بارها اعلام کرده دولت ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

سخنگوی وزرات خارچه چین در ادامه گفت همه طرف‌ها باید این توافق را محترم بشمارند.

نخست وزیر اسرائیل شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران اسنادی را از آرشیو محرمانه برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرد که گفته می‌شود سازمان جاسوسی اسرائیل آن را از جمهوری اسلامی ربوده و نشان می‌دهد که تهران پیش از برجام در پی ساخت سلاح هسته‌ای بوده است.

آقای نتانیاهو روز سه شنبه گفت که کشورش خواهان جنگ با ایران نیست و افزود دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اقدامات اخیر آن کشور برای لغو توافق هسته‌ای با ایران به خاطر برملا شدن شواهد مربوط به فعالیت‌های سابق ایران برای تولید سلاح هسته‌ای حمایت می‌کند.

چین، عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکی از معماران این توافق بوده و بارها تاکید کرده که همه امضا کنندگان توافق هسته‌ای با ایران باید آن را محترم بشمارند.

XS
SM
MD
LG