لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۵۱

چین: حاضر به گفت‌وگو با آمریکا در امور مرتبط با تجارت هستیم


هووا چوننیگ، سخنگوی وزارت خارجه چین

وزارت خارجه چین روز دوشنبه ۱۴ خرداد گفت به عنوان یک اصل، درهای گفت‌وگوی تجاری با آمریکا همیشه باز و امکان‌پذیر است.

چین یک روز پیشتر گفته بود که اگر آمریکا بر کالاهای وارداتی از چین تعرفه وضع کند، تمام توافق‌های قبلی تجاری با آمریکا ملغی خواهد شد.

پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای اعمال تعرفه ۱۵۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی، پکن و واشینگتن به تهدید‌ علیه یکدیگر روی آوردند. آمریکا همچنین تعرفه‌هایی بر فولاد و آلومینیوم از مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا مقرر کرده که با تهدید مقابله به مثل روبرو شده است.

هیات تجاری آمریکا به ریاست ویلبر راس، وزیر بازرگانی، برای چند روز در حال مذاکره با هیات چینی بود. این هیات روز یکشنبه چین را ترک کرد و هیچ خبری از نتیجه احتمالی جلسات اعلام نشده است.

لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین که با ویلبر راس مذاکره کرده بود،‌ پیشتر گفته بود ماه پیش دو طرف به توافق رسیدند چین درصد خرید کالا و خدمات از آمریکا را به شکل قابل توجهی بالا ببرد.

وزارت خارجه چین با توجه به توافق ماه پیش، هشدار داده اگر آمریکا هرگونه تعرفه‌ای اعمال کند، توافق‌های پیشین که بین دو طرف صورت گرفته است، دیگر اعتبار نخواهد داشت.

هووا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در پاسخ به این پرسش که آیا دور دیگری از گفت‌وگوها میان واشینگتن و پکن در راه است یا نه، گفت: «به عنوان یک اصل، همواره درها برای گفت‌وگو باز است. چین مایل به حل مشکلات از راه گفت‌وگو است»‌.

او به جزییات بیشتری اشاره نکرد. خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته که از دفتر وزارت بازرگانی درخواست کرده که اطلاعات یا جزئیات بیشتری ارائه کند ولی هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

کاخ سفید در مورد سفر هیات تجاری آمریکا به چین بیانیه‌ای صادر کرده و گفته که «این هیات پیام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، را درباره تجارت منصفانه به طرف چینی منتقل کرده است».

آقای ترامپ روز دوشنبه در توئیتر نوشت: «چین همین حالا ۱۶ درصد روی دانه سویا مالیات می‌گیرد. کانادا هم کلی مانع بر سر کالاهای کشاورزی ما گذاشته است. قابل قبول نیست!»​

او افزوده است: «کشاورزان آمریکایی در ۱۵ سال گذشته با رفتار غیرمنصفانه چین، کانادا و مکزیک روبرو شده‌اند» و او «این وضعیت را تغییر خواهد داد».

یک روزنامه دولتی چین روز دوشنبه نوشت که مذاکرات میان چین و آمریکا «سازنده» بوده ولی نسبت به «رفتار غیرقابل پیش‌بینی رئیس‌جمهوری آمریکا» هشدار داد.

تحلیلگران بازار پیشتر هشدار داده‌اند که پافشاری رئیس‌جمهوری آمریکا بر این گونه اقدامات در برابر چین منجر به «جنگ تجاری» خواهد شد که عواقب آن تمام دنیا را فرا خواهد گرفت.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری رویترز، رادیو فردا/ک.ت/ ک.ر
XS
SM
MD
LG