لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۱

با وجود هشدارهای ترامپ، چین بر کالاهای آمریکایی تعرفه وضع می‌کند


رهبران آمریکا و چین (عکس نوامبر ۲۰۱۷)

با وجود هشدارهای دونالد ترامپ، دولت چین روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت اعلام کرد که در اقدامی متقابل بر مجموعه‌ای از کالاهای آمریکایی از جمله گاز مایع و سبزیجات یخزده تعرفه وضع خواهد کرد.

پس از آنکه هفته گذشته آمریکا بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای چینی تعرفه وضع کرد انتظار می رفت که چین با اقدام متقابلی واکنش نشان دهد. این تصمیمات نگرانی در مورد وقوع یک جنگ تجاری تمام عیار را افزایش داده که می تواند اقتصاد جهانی را به شدت تضعیف کند.

به گزارش، رویترز وزارت دارایی چین اعلام کرد: بیش از ۵ هزار کالای آمریکایی و به ارزش تقریبی ۶۰ میلیارد دلار مشمول تعرفه هایی بین ۵ تا ۲۵ درصد خواهند شد. این تصمیم از روز اول ژوئن به اجرا گذاشته خواهد شد.

وزارت دارایی چین در بیانیه‌ای گفت:«تصمیم به افزایش تعرفه‌ها در واکنش به اقدامات یکجانبه آمریکا در حفاظت از تولیدات خویش است. چین امیدوار است که آمریکا به مسیر درست تجارت دوجانبه بازگردد و با چین به توافقی بینابینی برسد.»

کاخ سفید و مسئولان تجارت خارجی آمریکا تاکنون در مورد این خبر واکنشی نشان نداده اند.

ارزش سهام و نقدیندگی در بازارهای مالی آمریکا که هفته پیش به دلیل تشدید تنش بین دو کشور رو به کاهش گذاشته بود امروز شاهد افت چشمگیری بود. شاخص ارزش سهام در بازار مالی آمریکا بیش از دو درصد و نرخ برابری دلار نیز در برابر ارزهای دیگر کاهش یافت.

اوایل وقت دوشنبه دونالد ترامپ از رهبران چین از جمله رییس جمهور آن کشور خواست اختلاف تجاری بین دو کشور را تشديد نکنند.

او در پیامی در شبکه توئیتر نوشت:«چین نباید تلافی کند چون اوضاع را بدتر خواهد کرد. من علنا به رییس جمهور و سایر دوستانم در چین می گویم اگر شما توافق نکنید چین به شدت ضربه خواهد خورد چون شرکت‌ها مجبور خواهند شد از چین بروند.»

از روزجمعه و بن بست آخرین دور مذاکرات دو کشور در واشنگتن دونالد ترامپ که در راستای شعار «بازگرداندن عظمت به آمریکا» سیاست حفاظت از تولیدات داخلی را در پیش گرفته حملات به چین را تشدید کرد.

آقای ترامپ چین را به پشت کردن به توافقات به دست آمده در طول مذاکرات ماههای اخیر متهم کرد . پکن این اتهام را رد کرده است.

اواسط هفته گذشته همزمان با ادامه مذاکرات نمایندگان دو کشور دونالد ترامپ تعرفه پنج هزار و ۷۰۰ کالای چینی از جمله ابزارهای اینترنتی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داد. و پس از شکست گفتگوها در روز جمعه به مسئولان تجارت خارجی دستور داد بر تمامی کالاهای چینی تعرفه وضع کنند. این تصمیم حدود ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از صادرات چین به آمریکا را شامل خواهد شد.

دولت چین در واکنش گفت «هیچگاه تسلیم فشارهای خارجی نخواهد شد.»

بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مالی می گویند برخلاف تاکید دونالد ترامپ اقتصاد چین می تواند هزینه این تعرفه‌ها را به راحتی تحمل کند و در نهایت شرکت‌های آمریکایی متضرر خواهند شد و هزینه آنرا به دوش مصرف کنندگان خواهند انداخت. تخمین زده می شود که حدود سه تا چهار ماه دیگر پیامدهای این جنگ تجاری خود را در اقتصاد و بازار داخلی آمریکا نشان دهد.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر/خ

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG