لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۴۲

دست کم ۱۸ کشته در حمله مردان مسلح به یک کاروان پلیس در شبه‌جزیره سینا


شماری از نیروهای پلیس مصر در میدان تحریر قاهره/ حمله صحرای سینا یک کاروان پلیس را هدف گرفته است.

مقام‌های مصری می‌گویند که در حمله به یک کاروان پلیس در شبه‌جزیره سینا، دست کم ۱۸ تن کشته شده‌اند. این حمله در نزدیکی شهر عریش مرکز استان سینای شمالی و بر کرانه مدیترانه روی داده است.

بر پایه گزارش آسوشیتدپرس در جریان این حمله، انفجار چند بمب کنار جاده‌ای به چهار زره‌پوش پلیس و یک خودروی حمل تجهیزات اختلال سیگنال آسیب زده، و پس از آن مردان مسلح به روی خودروهای حامل نیروهای پلیس آتش گشوده‌اند.

آسوشتیدپرس می‌نویسد که دو تن از کشته‌شدگان در این حمله، ستوان پلیس بوده‌اند و یک سرتیپ پلیس مصر هم در این رویداد زخمی شده است.

اما در گزارش رویترز سرتیپ مصری هم در شمار کشته‌شدگان اعلام شده است.

محل این حمله در ۳۰ کیلومتری غرب عریش گزارش شده و آسوشیتدپرس در این باره یادآور شده که این منطقه که برای مدت‌های حوزه فعالیت شبه‌نظامیان بوده، اکنون صحنه حملات گروه‌های افراطی مرتبط با داعش است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

رویترز می‌نویسد که گرچه خبرگزاری دولتی مصر وقوع این حمله را به نقل از یک مقام ارشد امنیتی تأیید کرده، اما هنوز وزارت کشور مصر در این باره اظهار نظر نکرده است.

نیروهای امنیتی مصر از مدت‌ها پیش در منطقه سینا درگیر مبارزه با گروه‌های وابسته به گروه حکومت اسلامی، داعش، بوده‌اند و این زد و خوردهای مسلحانه به مناطق دیگر کشور نیز کشیده شده است.

در عین حال گروه داعش تا کنون مسئولیت برخی از خونبارترین حملات در مصر را بر عهده گرفته‌اند که در فهرست آنها حملاتی علیه اقلیت مسیحیان قبطی این کشور نیز به چشم می‌خورد.

دو ماه پیش در ۱۷ تیر امسال نیز مقام‌های امنیتی مصر از حملات انتحاری به دو پاسگاه ایست بازرسی در شمال صحرای سینا خبر دادند که در جریان این حملات دست‌کم ۲۳ نفر کشته شدند.

پس از آن ارتش مصر مواضه شبه‌نظامیان اسلام‌گرا را مورد حمله هوایی قرار داد و اعلام کرد که ۴۰ شبه‌نظامی در جریان این حملات کشته شده‌اند.

پیکارجویان اسلامگرای هم‌پیمان با گروه حکومت اسلامی، داعش، پیشتر مسئولیت حملاتی به نیروهای نظامی مصر در سینا را به عهده گرفته بودند.

در منطقه سینا، گروه «انصار بیت‌المقدس» به دنبال خیزش‌های اولیه علیه حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۰ فعالیت‌های گسترده‌ای پرداخت. این گروه پس از چند سال ضمن اعلام تبعیت از ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش، نام خود را به «ولایت سینا» به عنوان شعبه‌ای از گروه «حکومت اسلامی» تغییر داد.

XS
SM
MD
LG