لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۹

صدور کیفرخواست علیه یک وکیل هلندی در پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا


رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه اول اسفند اعلام کرد علیه یک وکیل به خاطر دادن شهادت دروغ به بازرسان ویژه در مورد مناسباتش با یک مقام رسمی سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، کیفرخواست صادر کرده است.

این کیفرخواست که در دادگاه فدرال آمریکا در واشینگتن ثبت شده است، «آلکس ون در زوان» را به دروغگویی به بازرسان پرونده در مورد رابطه‌اش با ریک گیتس، شریک تجاری قدیمی پل منافورت، رییس سابق کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ متهم کرده است.

برای ریک گیتس و پل منافورت نیز سال گذشته میلادی کیفرخواست صادر شده و آنها به اتهام‌هایی چون توطئه برای پولشویی در انتظار بررسی قضایی پرونده به سر می‌برند.

آلکس ون در زوان قرار است روز سه‌شنبه در دادگاه تفهیم اتهام شود. کیفرخواست صادره برای او پیشاپیش این جلسه ثبت شده است.

هیات منصفه عالی دادگاه فدرال آمریکا هفته پیش برای ۱۳ شهروند و شرکت روس که متهم به مداخله در روند انتخابات و ساز و کار سیاسی آمریکا شده‌اند کیفرخواست صادر کرد.

کیفرخواست علیه آلکس ون در زوان توسط هیات ویژه‌ای صادر شده که روی اظهارات پل منافورت و ریک گیتس کار کرده بود.

طبق کیفرخواست ثبت شده در دادگاه، دادستان پرونده می‌گوید آلکس ون در زوان به بازرسان فدرال در مورد نقش خود در تولید گزارشی از محاکمه یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق اوکراین دروغ گفته است. خانم تیموشنکو رقیب و مخالف سیاسی ویکتور یانوکوویچ رییس‌جمهوری سابق اوکراین است که در آن زمان حزب او پل منافورت و ریک گیتس را در استخدام خود داشت.

طبق جزییات این کیفرخواست، آلکس ون در زوان به دروغ گفتن در جریان مصاحبه با بازرسان پلیس فدرال آمریکا – اف بی آی – درتاریخ سوم نوامبر ۲۰۱۷ متهم است. مواردی که او متهم به دروغ‌گویی شده، زمان ارتباط او با ریک گیتس و یک شخص دیگر است که نامی از او برده نشده و به عنوان «فرد الف» از او یاد شده است.

همچنین آلکس ون در زوان متهم به پاک کردن ای میل‌هایی است که دفتر بازرس ویژه خواستار دریافت آنها شده بوده است. او همچنین متهم به دادن شهادت دروغ در مورد یک مکالمه تلفنی است که در سپتامبر ۲۰۱۶ با ریک گیتس و «فرد الف» در مورد پرونده خانم تیموشنکو داشته و آن را به شکل محرمانه ضبط کرده است.

آلکس ون در زوان، وکیل و شهروند هلند است. او ۳۳ ساله است و گزارش شده که رابطه نزدیکی با افراد بسیار ثروتمند روسیه دارد. پدر زن او، «جرمان خان» است که از سوی مجله فوربس، در فهرست یازدهم میلیاردرهای روسیه معرفی شده است.

هیات تحقیق و بازجویان رابرت مولر مشغول تحقیقات گسترده درباره مداخله روسیه و ارتباط احتمالی میان افراد مرتبط با دونالد ترامپ و مقام‌های روسیه است.

آقای ترامپ روز سه‌شنبه در توئیتی، نقل قولی از باراک اوباما، رییس‌جمهوری سابق آمریکا را منتشر کرد که گفته بود: «هیچ آدمی به طور جدی نمی‌تواند حتی به عنوان پیشنهاد مطرح کند که کسی امکان دخالت و دست بردن در انتخابات آمریکا را دارد. هیچ مدرکی که نشان دهد این کار پیشتر اتفاق افتاده یا در آینده روی می‌دهد، وجود ندارد. در نتیجه از آقای ترامپ دعوت می‌کنم که از ناله کردن دست بردارد و برای به دست آوردن رای، دلایل و برنامه خود را اعلام کند».

باراک اوباما این گفته‌ها را در پاسخ به اتهامی از سوی آقای ترامپ مطرح کرده بود که گفته بود امکان تقلب انتخاباتی وجود دارد. اوباما این واکنش را نسبت به دخالت احتمالی روسیه و استفاده از شبکه‌های مجازی برای تغییر نظر رای‌دهندگان نگفته بود.

شماری از نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دخالت کرده و با هک و تبلیغات دروغین، سعی کرده که نتیجه انتخابات را به نفع دونالد ترامپ تغییر دهد. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است. رئیس‌جمهوری ایالات متحده بارها تاکید کرده میان کارزار انتخاباتی او و روسیه، برای آن‌که بتواند در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌ پیروزی برسد، هیچ تبانی صورت نگرفته‌ است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رویترز و نسخه‌ای از متن کیفرخواست/ ک.ت / ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG