لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۷

اردوغان: ترکیه مرز خود با سوریه را از وجود تروریست‌ها پاک می‌کند


رجب طیب اردوغان می‌گوید که او اجازه نخواهد تا «تروریست‌ها» در مرز ترکیه «لانه کنند».

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی شدیداالحن با حمله به شبه‌نظامیان کرد سوری هشدار داد که مرز ترکیه را از وجود آنها پاک خواهد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی، آقای اردوغان روز یکشنبه ۲۶ آذر در جمع هواداران خود با اشاره به مناطقی در شمال سوریه که تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق قرار دارد گفت که او اجازه نخواهد تا «تروریست‌ها» در مرز ترکیه «لانه کنند».

ترکیه یگان‌‌های مدافع خلق را شاخه سوریه‌ای شبه‌نظامیان پ‌کا‌کا می‌داند و از تابستان گذشته عملیاتی را اطراف مرز خود با هدف پاکسازی منطقه از آنها و شبه‌نظامیان داعش پیش می‌برد.

این گزارش می‌گوید که آقای اردوغان در سخنرانی فهرستی از مناطقی را که می‌خواهد پاکسازی کند برشمرد و گفت: «ما عفرین را از وجود تروریست‌ها پاک می‌کنیم. منبج را پاک می‌کنیم. تل ابیض، رأس‌العین و قامشلی را از تروریست‌ها پاک می‌کنیم.»

ترکیه در راستای توافقی که با ایران و روسیه کرده است در استان غربی ادلب حضور نظامی دارد. در این حال منطقه مرزی عفرین در کنترل یگان‌های مدافع خلق قرار دارد و ترکیه تهدید کرده که به آنجا حمله خواهد کرد.

یگان‌های مدافع خلق از متحدان آمریکا در نبرد علیه گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش بوده است که همین امر بر روابط آنکارا و واشنگتن تأثیر گذاشته است.

اوائل آذر ماه وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که دولت آمریکا اطلاع داده که از این پس به این گروه سلاح نخواهد داد اما با این حال پنتاگون گفته که این موضوع را در دست بررسی دارد.

رجب طیب اردوغان پیش از این نیز تاکید کرده بود که منطقه کردنشین عَفرین باید از «تروریست‌ها» پاکسازی شود و ترکیه در عفرین نیز مانند ادلب حضور نظامی داشته باشد. اما این بار اول بود که به قامشلی نیز چنین اشاره‌ای داشت. قامشلی در شمال شرقی سوریه و در مرز ترکیه قرار دارد. این شهر همچنین به عراق هم نزدیک است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG